Kwas alfa-linolenowy (ALA) – co warto o nim wiedzieć?
Kwas alfa-linolenowy, zwany w skrócie ALA, zbudowany jest z 18 węgli, posiada trzy wiązania podwójne oraz należy do grupy kwasów omega-3 i należy do grupy tzw kwasów wielonienasyconych. Ma on wiele cennych właściwości i jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety, organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, dlatego ALA jest niezbędnym nienasyconym kwasem tłuszczowym (NNKT), który musi być dostarczany z dietą.
Dlaczego kwas alfa-linolenowy jest ważny w żywieniu człowieka?
Kwas ALA ma udokumentowane działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni nas przed wolnymi rodnikami. Jest on również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W wątrobie człowieka w wyniku działania enzymów kwas ALA przekształcany jest do kwasów DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy). Kwasy te naturalnie występują w rybach i owocach morza, jednak ich spożycie w społeczeństwie polskim jest niewystarczające. Kwasy DHA i EPA są budulcem mózgu i całego układu nerwowego, szczególnie ważne są w diecie kobiet w ciąży, mam karmiących oraz dzieci. Dlatego konieczne jest dostarczanie kwasu ALA z dietą.
Wykazano również pozytywny wpływ kwasu ALA w:
– prewencji chorób układu krążenia (obniżanie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, normalizacja ciśnienia krwi)
– działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym
– przeciwdepresyjnym
– prewencji cukrzycy typu II
– prewencji nowotworów
– zapobieganiu i leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz suchości skóry
– prewencji i leczeniu nadwagi
– terapii jaskry
– poprawie wydolność tlenowej mięśni (dlatego jest ważnym składnikiem diety osób uprawiających sport)