Lokalne znaczy lepsze? Jakie znaczenie dla gastronomii mają produkty lokalnego pochodzenia?

Znad patelni   18.07.2019

Egzotyczne owoce, argentyńska wołowina, grecka oliwa – dostęp do obcych smaków i importowanych produktów bez wątpienia rozwinął kubki smakowe i kulturę kulinarną w Polsce. Po zachłyśnięciu się Zachodem i egzotyką przyszedł jednak czas powrotu do tego, co tradycyjne.

Goście równie chętnie wybiorą azjatycką zupę, jak i zawiesisty, aromatyczny żurek, latem rozejrzą się za chłodnikiem, który pamiętają z rodzinnego domu, a młode polskie ziemniaki z koperkiem wzruszą ich bardziej, niż najwykwintniej podane bataty. Dlaczego jeszcze warto wybierać lokalne produkty?

Locavore, czyli lokalna żywność

Wybór lokalnej żywności ma w języku angielskim specjalną nazwę – “locavore”. Po raz pierwszy słowa użyto w 2005 roku w San Francisco, podczas Dni Ochrony Środowiska. Związany z nim ruch wypływa z potrzeby działania na rzecz rozpowszechniania zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej. Ruch zakłada, że kupujemy żywność, która jest uprawiana lub wytwarzana w promieniu maksymalnie 100 kilometrów, choć nie trzeba ograniczać się do tak wąskiego promienia – ważne, żeby było lokalnie. W Polsce w ostatnich latach przybyło wielu producentów, których wytwory mogą się równać z tymi zza granicy. Jest już polski parmezan, sery pleśniowe i dojrzewające, jest kimchi i creme fraiche, a nawet oleje, które detronizują oliwę z oliwek, przez lata uważaną za najlepszą w kuchni.

Olej rzepakowy – polskie płynne złoto

Na uwagę zasługuje zwłaszcza olej rzepakowy, płynne polskie złoto. Jest źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych i zawiera kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6, w proporcjach korzystniejszych niż te, w oliwie z oliwek. W formie rafinowanej olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką temperaturą dymienia, odpornością na utlenianie oraz uniwersalnością stosowania. Oleje tłoczone na zimno z polskiej czarnuszki, lnu czy pestek dyni i słonecznika są pełne witamin, przyjaznych kwasów tłuszczowych i aromatu, który podkreśla smak najprostszych dań. To samo zdrowie, dostępne na wyciągnięcie ręki, a przy tym bardzo atrakcyjny element restauracyjnego menu.

Przykładem polskiego producenta tłuszczów są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica oferujące szeroka ofertę olejów roślinnych dla tych, którzy stawiają na lokalność, jakość i dobry smak.

Wybieraj lokalne surowce

Dla tych, dla których najważniejsza jest pełnia i powtarzalność smaku, kupowanie lokalnie produkowanych warzyw i owoców ma jedną główną zaletę – możemy precyzyjnie wybrać dostawcę, poznać jego zasady produkcji, zaufać mu i oferować swoim gościom najlepszą jakość. Kupując produkty importowane z przypadkowego źródła, działamy na oślep – ciężko od nich oczekiwać stałej jakości.

Polskie mięso lepsze niż z importu

Jako kraj możemy też pochwalić się też doskonałej jakości mięsem. Polska jagnięcina, ta z okolic Lubelszczyzny czy Podhala, uchodzi za najlepszą na świecie. Hodowane w Polsce krowy rasy Red Angus, Limousine czy Hereford dają mięso równie wyśmienite jak to, które możemy kupić z importu. Mimo że o świeże ryby w niektórych rejonach Polski jest ciężko, to na uwagę zasługują np. polskie pstrągi czy karpie, zwłaszcza te z hodowli ekologicznych.

Dlaczego warto stawiać na lokalne surowce?

Zalet kupowania produktów regionalnych jest wiele. Przede wszystkim nie są one transportowane na dalekie odległości, zachowują więc świeżość, smak i wartości odżywcze. Dodatkowo dzięki takim wyborom wspieramy lokalnych dostawców, rośnie więc zapotrzebowanie na konkretne towary. Wzrasta produkcja, na rynku pojawia się coraz więcej świeżej żywności pochodzącej z regionu, przybywa miejsc pracy. Zyskują producenci i konsumenci, a także środowisko. Wybór lokalnych produktów ma jeszcze jedną zaletę – pozwala zmniejszyć ślad węglowy. Kupując produkty u okolicznych rolników czy wytwórców sprawiamy, że nie muszą one pokonać tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć do naszej kuchni. Sierpniowe polskie pomidory będą równie słodkie, jak te włoskie, a szparagi z polskiego pola zachwycą bardziej intensywnym smakiem, niż importowane z Belgii, które wiele godzin spędziły w ciężarówce. Nie sposób odmówić wyjątkowego smaku niektórym produktów, zwłaszcza tym ze znakiem Chronionej Nazwy Pochodzenia, ale ewentualne różnice między pomidorem, serem czy mięsem importowanym a lokalnym szefowie kuchni powinni traktować jako wyzwanie i okazję do eksperymentów, a nie wadę. Wybór tego, co lokalne, to krok nie tylko pożyteczny dla planety, lecz także korzystny dla wizerunku restauracji. Dla wielu gości świadomość ekologiczna restauracji, przejawiająca się zarówno w lokalności produktów, jak i chociażby rezygnacji ze słomek czy plastikowych opakowań, jest równie ważna co jej wystrój, menu czy lokalizacja.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

37 − = 33

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.