Olej z pestek dyni. Jak wykorzystać zielone złoto w kuchni?
Ciemny kolor, intensywny aromat i ogrom zalet – tak w skrócie można opisać olej z pestek dyni, nadal rzadko używany przez polskich szefów kuchni. Pora to zmienić.
Olej to w kuchni produkt podstawowy. Ten tłoczony z pestek dyni jest nie tylko niezwykle smacznym dodatkiem do potraw i składnikiem inspirującym szefów kuchni, lecz także skarbnicą wartości odżywczych i zdrowych tłuszczy. Dlaczego warto zapoznać się z tym produktem?
Olej z pestek dyni – właściwości
Pestki dyni to cenne źródło witamin i składników mineralnych. Wpływają na stan skóry i paznokci, są nieocenione w leczeniu chorób układu krążenia i podwyższają odporność organizmu. Wszystkie te właściwości ma także olej tłoczony z pestek, dlatego jest ceniony na całym świecie i uważany za jeden ze zdrowszych tłuszczy. Jest ciemnozielony, bardzo aromatyczny i dość intensywny w smaku, dlatego stanowi pole do eksperymentów dla kreatywnych szefów kuchni.
Aby uzyskać olej dyniowy, pestki praży się i mechanicznie tłoczy z nich tłuszcz na zimno, pomijając proces rafinacji. Taki produkt zachowuje najwięcej wartości odżywczych, smaku i aromatu. Olej z pestek dyni jest nieco mętny, a powstający na dnie butelki osad jest zjawiskiem normalnym i świadczącym o jakości produktu.
Jak używać oleju z pestek dyni?
Olej dyniowy najlepiej sprawdzi się w daniach na zimno, przystawkach i sałatkach. W austriackiej Styrii, która słynie z tego składnika, popularna jest sałatka z fasoli, lekko kwaśnej marynowanej cebuli i oleju z pestek dyni. Podany jako czekadełko razem z kromką chleba na zakwasie, przekona do siebie nieufnych gości. Dobrze pasuje do sałatek ziemniaczanych, zielonych sałat i pomidorów, jako składnik dressingu, a także wszelkich jesiennych potraw z dynią, podkreślając jej smak. Zupa krem z dyni pokropiona zielonym olejem, pieczona dynia ze szpinakiem, liśćmi brukselki, fetą i olejem z pestek dyni, dyniowe gnocchi skropione olejem zamiast palonym masłem – to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tego charakternego produktu. Wiele potraw z jesiennego menu zyska na jego dodatku, nie tylko te z dynią, np. jesienne sałatki, z jarmużem i jabłkiem czy gruszką i serem Stilton. Olej z pestek dyni fantastycznie przełamie i dopełni smak słodki, kwaśny i słony, dlatego sprawdza się w tak wielu kombinacjach.
Co ciekawe, olej dyniowy można wykorzystać także podczas planowania karty deserów. Zwykłe lody waniliowe po polaniu tym zielonym złotem nabierają niezwykłego smaku i finezji. Cukiernicy, którzy nie boją się eksperymentów, mogą spróbować zrobić ucieraną styryjską babkę z olejem z pestek dyni – poprzez podgrzewanie olej straci co prawda swoje właściwości, ale nadaje ciastu wspaniały zielony kolor, lekko orzechowy aromat i wilgotność.
Olej z pestek dyni to niezwykły i bardzo wartościowy produkt, który warto wprowadzić do profesjonalnej kuchni. Stanowi ciekawy dodatek w menu, zwłaszcza jesiennym, i warto zaprezentować go gościom.