Oleje rafinowane vs nierafinowane. Co należy o nich wiedzieć?
Czym jest rafinacja?
Rafinacja to proces oczyszczania oleju z substancji niekorzystnych pod względem funkcjonalnym i zdrowotnym. Rafinując olej, pozbawiamy go metali ciężkich oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).
Olej rafinowany
Dzięki rafinacji otrzymujemy bezpieczny i funkcjonalny olej wysokiej jakości.
Wbrew niektórym opiniom, olej rafinowany (zwłaszcza rzepakowy!) zachowuje swoje cenne składniki odżywcze i jest – podobnie jak ten tłoczony na zimno – naturalnym źródłem niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3, omega-6 i omega-9, witaminy E, K i steroli roślinnych.
Aspekty zdrowotne to nie wszystko! Olej rafinowany możemy dłużej przechowywać, bez obaw o utratę jego cennych wartości. Ma także wyższy punkt dymienia, przez co możemy wykorzystywać go do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach. Jest niezastąpiony także dlatego, że dzięki rafinacji staje się bezsmakowy i bezzapachowy, przez co nie wpływa na smak i aromat naszych dań. Wręcz przeciwnie – pozwala wydobyć ich unikalne wartości.
Oleje rafinowane możemy wykorzystywać uniwersalnie – także na zimno, jako dodatek do dań.
Olej nierafinowany
Oleje nierafinowane mają ten sam profil kwasów tłuszczowych, co rafinowane. Natomiast mogą różnić się ilością witamin – posiadają ich więcej. Jakość olejów tłoczonych na zimno jest uzależniona od użytych surowców oraz samego procesu produkcji. Niestety, mogą zawierać pewną ilość zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest źródło pochodzenia nasion i sposób uprawy roślin. Oleje nierafinowane stosujemy tylko na zimno, jako dodatek do gotowych dań – nie możemy na nich smażyć, bo posiadają zanieczyszczenia i zbyt niski punkt dymienia.