Owad, czyli przyszłość naszego żywienia? Poznaj niezwykłe inspiracje z kuchni świata

Znad patelni   10.10.2017

W niedalekiej przyszłości nasze menu może przejść radykalną przemianę. Dlaczego znajdzie się w nim miejsce właśnie na owady? Przemawia za tym kilka mocnych argumentów.

Owady zamiast wołowiny?
Z roku na rok produkcja mięsa jest coraz bardziej kosztowna – zarówno jeśli chodzi o ceny produktów, jak i negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ilość pochłanianej energii, surowców naturalnych, a także produkcja zanieczyszczeń sprawiają, że coraz bardziej potrzebna jest alternatywa. Według naukowców, owady są doskonałym substytutem mięsa w diecie. Zawierają znaczne ilości wysokiej jakości białka, tłuszczu, witamin i innych cennych wartości odżywczych. Jednocześnie, hodowla insektów jest zdecydowanie bardziej ekologiczna – zużycie surowców naturalnych jak i produkcja zanieczyszczeń są nieporównywalnie mniejsze. Istotna jest także powszechność występowania insektów – można je znaleźć niemal na całym świecie.

Bariery kulturowe
Największą wątpliwość budzi kwestia, czy konsumenci przekonają się do nowych smaków. W naszym kręgu kulturowym idea spożywania owadów spotyka się najczęściej z odrazą. Podobne odczucia dzieli większość kucharzy. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmiany nadejdą – czy tego chcemy, czy nie. Naukowcy szacują, że już za 40 lat więcej ludzi będzie spożywało owady niż wołowinę.

Owady w roli głównej
Patrząc globalnie, potrawy z owadów to żadna nowość. Są przysmakiem w wielu miejscach na świecie od tysięcy lat. Przyjrzyjmy się wybranym potrawom z owadami w roli głównej. A nuż okażą się inspiracją?

Chapulines – popularne w Meksyku, smażone świerszcze przyrządzane z czosnkiem, sokiem z limonki i ostrą papryką.

Culonas – prażone mrówki są przysmakiem w Kolumbii.

Içás – smażone lub maczane w czekoladzie mrówki, którymi zajadają się Brazylijczycy.

Mrówki, świerszcze, larwy chrząszczy – przyrządzane na różne sposoby popularne przekąski w Tajlandii.

Pieczone larwy pszczół, smażone larwy jedwabników – przekąski, na które można spotkać w Chinach.

Smażone, pieczone termity – żywią się nimi mieszkańcy Ugandy.

Smażone na głębokim tłuszczu tarantule – specjał w Kambodży.

Hachi-no-ko – znane w Japonii gotowane larwy osy.

Prażone larwy jedwabników – przysmak w Korei Południowej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 + 6 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.