atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Tataki, czyli japońska technika smażenia bez tłuszczu

Tataki, czyli japońska technika smażenia bez tłuszczu

Czy chcesz, aby Twoje dania na bazie wołowiny, łososia lub tuńczyka zyskały ciekawszego i bardziej wyrafinowanego smaku? W takim razie wypróbuj japońską technikę tataki! Na czym to polega? Sprawdźmy.

Tataki, czyli japońska technika przygotowania mięsa, może pomóc Ci w urozmaiceniu swojej restauracyjnej karty. Ta metoda jest idealna do obróbki cieplnej mięsa niektórych ryb – zwłaszcza tuńczyka i łososia – a także wołowiny. Szacuje się, że dania przygotowane z zastosowaniem techniki tataki były znane już między XVII a XIX wiekiem. Pomimo upływu lat, tataki jest nadal chętnie wykorzystywane przez szefów kuchni, a zwłaszcza – sushi masterów. 

Tataki krok po kroku

Tataki polega na rozgrzaniu patelni do bardzo wysokiej temperatury, a następnie krótkim smażeniu wybranego mięsa z obydwu stron. Celem procesu jest uzyskanie produktu wysmażonego z zewnątrz i perfekcyjnie różowego, surowego w środku. Zanim to jednak nastąpi, istotny jest krok pierwszy, czyli…

Tataki: krok pierwszy, czyli przygotowanie marynaty

Marynata do tataki powinna mieć słodko-kwaśno-słony smak. Nie bez powodu do jej przygotowania wykorzystuje się zarówno cukier, sok z cytryny lub limonki, jak i olej sojowy. W zależności od swoich potrzeb, marynatę możesz wzbogacić świeżo startym imbirem, czosnkiem, sosem Mirin lub trawą cytrynową. Do takiej marynaty włóż mięso pokrojone na grube plastry – około 2,5 – 3,5 cm. Marynuj je przez około dwie godziny.   

Tataki: krok drugi, czyli obróbka mięsa

Zamarynowane mięso wrzuć na mocno rozgrzaną patelnię bez tłuszczu i… smaż. Smażenie z każdej strony powinno Ci zająć zaledwie sekundy – maksymalnie kilkadziesiąt sekund na jedną stronę, jeśli przygotowujesz np. wołowinę. Gotowy stek zdejmij już tylko z patelni. 

Tataki: krok trzeci, czyli serwowanie

Mięso przygotowane techniką tataki możesz obtoczyć w sezamie i serwować wraz z dodatkami, takimi jak np. marynowany imbir, sos teriyaki lub sos yuzu. Pamiętaj, że w kuchni japońskiej rekomendowana jest minimalistyczna aranżacja talerza. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń