Tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone, nasycone i trans, czyli sprzymierzeńcy czy wrogowie zdrowia?
Świat tłuszczów jest bardzo różnorodny. Z jednej strony mamy tłuszcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, a z drugiej takie, które są wręcz toksyczne. Warto usystematyzować swoją wiedzę na ich temat.
Najbardziej podstawowy jest podział tłuszczów nienasycone i nasycone. Te pierwsze są płynne i pochodzą głównie ze źródeł roślinnych. Wyróżniamy wśród nich:
Tłuszcze jednonienasycone
Występują w wysokich ilościach w oleju rzepakowym. Działają prozdrowotnie – wpływają m.in. na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi.
Tłuszcze wielonienasycone
Niezwykle ważne dla człowieka tłuszcze. Do tej grupy należą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT): omega-3 i omega-6. Występują m.in. w olejach roślinnych (np. olej lniany, rzepakowy, sojowy), rybach morskich, algach, orzechach. Wpływają korzystnie właściwie na cały organizm ludzki.
Tłuszcze nasycone
Ten rodzaj tłuszczów występuje przede wszystkim w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Są ciałami stałymi, a im więcej kwasów tłuszczowych nasyconych zawierają, tym są twardsze. Są odporne na utlenianie. W przeciwieństwie do tłuszczów wielonienasyconych, nasz organizm jest zdolny do ich syntezy. Nie są niezbędnymi składnikami pożywienia ludzi dorosłych. Co więcej, powinniśmy uważać z ich spożywaniem, bowiem przyczyniają się m.in. do wzrostu poziomu złego cholesterolu, a tym samym rozwoju miażdżycy.
Tłuszcze trans
Niekorzystna dla zdrowia grupa tłuszczów. Jest to zmodyfikowana forma nienasyconych kwasów tłuszczowych. Powstająca na skutek częściowego uwodornienia (utwardzenia) ciekłych olejów spożywczych lub w sposób naturalny, w organizmach przeżuwaczy.
Przeczytaj więcej o kwasach tłuszczowych o konfiguracji trans tutaj.