Tymianek – do jakich dań jest szczególnie polecany?

Zioła   28.09.2017

Aromatyczny, wyrazisty, intensywny. Tymianek jest wyjątkowym ziołem, które nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku – a walory smakowe to tylko jedna z jego wielu zalet. Wytężmy zmysły i poznajmy go bliżej.

Historia

Był znany już w starożytności. Ze względu na niezwykły aromat, był wykorzystywany przez Greków w łaźniach i w świątyniach jako kadzidło. Rzymianie przyczynili się do rozpowszechnienia tymianku na kolejne terytoria. Obecnie jest niezastąpioną przyprawą w wielu kuchniach, przede wszystkim we Francji, Włoszech, Hiszpanii, a także w krajach Bliskiego Wschodu.

Zastosowanie

Sława tymianku jest w pełni zasłużona – jego wyrazisty aromat potrafi wzbogacić smak właściwie każdego dania. Znajdziemy go w wielu klasycznych mieszankach ziołowych: ziół prowansalskich oraz bouquet garnis (wraz z pietruszką, majerankiem i liściem laurowym). Najczęściej jest wykorzystywany do potraw mięsnych – idealnie komponuje się z jagnięciną, cielęciną, drobiem i wołowiną. Doskonały do dań rybnych, zup, sosów, gulaszów.

Niezwykły smak to nie wszystko – dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pomaga w trawieniu, dlatego warto dodawać go do dań mięsnych, smażonych, tłustych, a także do warzyw strączkowych. Dodajemy go pod koniec gotowania, aby zapobiec utracie aromatu i witamin. Świeży, zielony tymianek zawiera ich całkiem sporo: A, C, E i K. Dodając go do potraw pośrednio dbamy o zdrowie naszych gości.

Nasza rada: tymianek nadaje się nie tylko do dań wytrawnych – warto dodać go do deserów, aby doskonale podkręcić ich smak. Polecamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

89 + = 96

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.