atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Zero Waste w restauracji!

Zero Waste w restauracji!

Zero waste – ten pozytywny trend dociera do coraz większej liczby branż, w tym również do gastronomii. Na czym polega? I jak wdrożyć zero waste w swoim lokalu?

Zero waste (brak marnowania) to świadomy styl życia, u podstaw którego leży ograniczenie produkowania odpadów, przede wszystkim w celu ochrony środowiska. Coraz więcej osób postanawia stosować się do jego zasad, które obejmują 5 kluczowych czynności określanych jako 5R: refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (użyj ponownie), recycle (recyklinguj) oraz rot (kompostuj). Zasady te pozwalają zmniejszyć liczbę wytwarzanych odpadów i ponownie wykorzystywać wiele zasobów. Ta świadoma postawa dociera do coraz większej liczby branż, a gastronomia nie stanowi wyjątku – na świecie pojawiają się kolejne restauracje, opierające swoje działanie właśnie na idei zero waste.

Jak wdrożyć zero waste w swojej restauracji?

Ograniczenie odpadów często jest prostsze, niż pozornie może nam się wydawać. Nie musimy od razu decydować się na skrajny minimalizm. Możemy małymi krokami wprowadzać kolejne zmiany.

1. Konieczność noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek w gastronomii z pewnością utrudnia dbanie o ekologię.

W czasie pandemii zaczęło się też mówić, że ,,zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przed zero waste”. I jest to prawda. Możemy jednak dbać o bezpieczeństwo i jednocześnie starać się ograniczać korzystanie z jednorazowych plastikowych elementów. Możemy przykładowo wymienić elementy zastawy stosowanej w dostawie na biodegradowalną, a nawet jadalną, wykonaną np. z otrąb pszennych. Warto mówić klientom o motywacji swoich działań. Z pewnością to docenią, a może też się zainspirują i wdrożą do swojego życia nowe eko praktyki.

2. Przyjmowanie towaru od dostawców.

Restauratorzy i szefowie kuchni zaczynają coraz częściej pytać o możliwość dostarczania towaru w drewnianych skrzyniach wielokrotnego użytku, a na lokalne rynki udają się z własnymi torbami typu eko. Ograniczenie plastikowych opakowań zbiorczych to kolejny krok w stronę zero waste!

3. Tworzenie przestrzeni z produktów recyklingowanych.

Wiele przedmiotów, które wydają nam się zbędne, możemy odświeżyć lub przerobić i wykorzystać jako element wnętrza swojego lokalu. To podejście nie ogranicza się jedynie do tworzenia mebli z palet. Dodatki w stylu eko, wykonane z przedmiotów recyklingowanych, mogą być niepowtarzalne pod kątem wystroju: wystarczy odrobina kreatywności, a z niepotrzebnych opakowań po produktach da się stworzyć godne pozazdroszczenia, nowoczesne ozdoby w swojej restauracji, które dodadzą jej wyjątkowego klimatu. To na przykład lampiony ze słoików, klosze z dużych puszek, pufy z worków jutowych po kawie i wiele innych!

4. Ideą zero waste jest brak marnowania, co dotyczy oczywiście również żywności.

W Polsce problem wyrzucania jedzenia osiągnął już dużą skalę: w badaniu z 2019 roku aż 42% Polaków przyznało, że zdarza im się wyrzucać żywność. Restauracje, jako miejsca lansujące trendy i stanowiące ważną część kultury, powinny przyczynić się do zmiany również w tym obszarze. Nie chodzi tu wcale o serwowanie dań z resztek, lecz o wskazanie klientom nowych schematów zachowań. Warto zachęcić ich do odwiedzenia restauracji z własnym pojemnikiem i do zabrania ze sobą do domu niedokończonej porcji. Obecnie wiele osób krępuje się zapytać o możliwość wzięcia niedokończonego dania na wynos. Czas to zmienić!

5. Too Good To Go

W Polsce rocznie wyrzucanych jest ponad 9 milionów ton żywności, co stanowi ponad 2500 zł na jedną rodzinę. Twórcy projektu Too Good To Go od 2016 roku walczą z tym problemem, ratując żywność przed zmarnowaniem. Do tej pory w projekt zaangażowało się ponad 38 243 partnerów, a społeczność Too Good To Go tworzy aż 19 milionów osób.

Jak to działa? To proste!

Sprzedawcy, restauratorzy, właściciele kawiarni, którzy zostali z niesprzedaną świeżą żywnością wystawiają ją na sprzedaż w aplikacji Too Good To Go.
Użytkownicy natomiast mogą ją kupić w atrakcyjnej niższej cenie, stawiając jednocześnie mały krok ku ekologicznej zmianie świata na na lepsze.

Dowiedz się więcej o projekcie: https://toogoodtogo.pl/

Pamiętajmy, że to, co dzisiaj zaskakuje, jutro może stać się standardem. Zero waste to podejście, którego nie można pomijać w planowaniu działań swojej restauracji, zwłaszcza, że pozwala na oszczędzanie środków finansowych. Skorzystajmy z tej szansy i wyznaczajmy ekotrendy dla dobra nas wszystkich oraz środowiska, zamiast później przymusowo je wdrażać, kiedy staną się obowiązującą normą!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń