Zero Waste w restauracji!

Znad patelni   30.06.2020

Zero waste – ten pozytywny trend dociera do coraz większej liczby branż, w tym również do gastronomii. Na czym polega? I jak wdrożyć zero waste w swoim lokalu?

Zero waste (brak marnowania) to świadomy styl życia, u podstaw którego leży ograniczenie produkowania odpadów, przede wszystkim w celu ochrony środowiska. Coraz więcej osób postanawia stosować się do jego zasad, które obejmują 5 kluczowych czynności określanych jako 5R: refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (użyj ponownie), recycle (recyklinguj) oraz rot (kompostuj). Zasady te pozwalają zmniejszyć liczbę wytwarzanych odpadów i ponownie wykorzystywać wiele zasobów. Ta świadoma postawa dociera do coraz większej liczby branż, a gastronomia nie stanowi wyjątku – na świecie pojawiają się kolejne restauracje, opierające swoje działanie właśnie na idei zero waste.

Jak wdrożyć zero waste w swojej restauracji?

Ograniczenie odpadów często jest prostsze, niż pozornie może nam się wydawać. Nie musimy od razu decydować się na skrajny minimalizm. Możemy małymi krokami wprowadzać kolejne zmiany.

1. Konieczność noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek w gastronomii z pewnością utrudnia dbanie o ekologię.

W czasie pandemii zaczęło się też mówić, że ,,zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przed zero waste”. I jest to prawda. Możemy jednak dbać o bezpieczeństwo i jednocześnie starać się ograniczać korzystanie z jednorazowych plastikowych elementów. Możemy przykładowo wymienić elementy zastawy stosowanej w dostawie na biodegradowalną, a nawet jadalną, wykonaną np. z otrąb pszennych. Warto mówić klientom o motywacji swoich działań. Z pewnością to docenią, a może też się zainspirują i wdrożą do swojego życia nowe eko praktyki.

2. Przyjmowanie towaru od dostawców.

Restauratorzy i szefowie kuchni zaczynają coraz częściej pytać o możliwość dostarczania towaru w drewnianych skrzyniach wielokrotnego użytku, a na lokalne rynki udają się z własnymi torbami typu eko. Ograniczenie plastikowych opakowań zbiorczych to kolejny krok w stronę zero waste!

3. Tworzenie przestrzeni z produktów recyklingowanych.

Wiele przedmiotów, które wydają nam się zbędne, możemy odświeżyć lub przerobić i wykorzystać jako element wnętrza swojego lokalu. To podejście nie ogranicza się jedynie do tworzenia mebli z palet. Dodatki w stylu eko, wykonane z przedmiotów recyklingowanych, mogą być niepowtarzalne pod kątem wystroju: wystarczy odrobina kreatywności, a z niepotrzebnych opakowań po produktach da się stworzyć godne pozazdroszczenia, nowoczesne ozdoby w swojej restauracji, które dodadzą jej wyjątkowego klimatu. To na przykład lampiony ze słoików, klosze z dużych puszek, pufy z worków jutowych po kawie i wiele innych!

4. Ideą zero waste jest brak marnowania, co dotyczy oczywiście również żywności.

W Polsce problem wyrzucania jedzenia osiągnął już dużą skalę: w badaniu z 2019 roku aż 42% Polaków przyznało, że zdarza im się wyrzucać żywność. Restauracje, jako miejsca lansujące trendy i stanowiące ważną część kultury, powinny przyczynić się do zmiany również w tym obszarze. Nie chodzi tu wcale o serwowanie dań z resztek, lecz o wskazanie klientom nowych schematów zachowań. Warto zachęcić ich do odwiedzenia restauracji z własnym pojemnikiem i do zabrania ze sobą do domu niedokończonej porcji. Obecnie wiele osób krępuje się zapytać o możliwość wzięcia niedokończonego dania na wynos. Czas to zmienić!

5. Too Good To Go

W Polsce rocznie wyrzucanych jest ponad 9 milionów ton żywności, co stanowi ponad 2500 zł na jedną rodzinę. Twórcy projektu Too Good To Go od 2016 roku walczą z tym problemem, ratując żywność przed zmarnowaniem. Do tej pory w projekt zaangażowało się ponad 38 243 partnerów, a społeczność Too Good To Go tworzy aż 19 milionów osób.

Jak to działa? To proste!

Sprzedawcy, restauratorzy, właściciele kawiarni, którzy zostali z niesprzedaną świeżą żywnością wystawiają ją na sprzedaż w aplikacji Too Good To Go.
Użytkownicy natomiast mogą ją kupić w atrakcyjnej niższej cenie, stawiając jednocześnie mały krok ku ekologicznej zmianie świata na na lepsze.

Dowiedz się więcej o projekcie: https://toogoodtogo.pl/

Pamiętajmy, że to, co dzisiaj zaskakuje, jutro może stać się standardem. Zero waste to podejście, którego nie można pomijać w planowaniu działań swojej restauracji, zwłaszcza, że pozwala na oszczędzanie środków finansowych. Skorzystajmy z tej szansy i wyznaczajmy ekotrendy dla dobra nas wszystkich oraz środowiska, zamiast później przymusowo je wdrażać, kiedy staną się obowiązującą normą!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.