10 rad na udane smażenie. Jak prawidłowo prowadzić proces i przygotować produkty do frytowania?

Tłuszcze   17.09.2018

Głęboko smażone dania mogą być podstawą najlepszych jadłospisów, ale trzeba wiedzieć, co robić, żeby były nie tylko lekkostrawne i smaczne, ale też aby w pełni wykorzystać właściwości oleju i frytury. Zebraliśmy dla was 10 rad, które poprawią efektywność kosztową, komfort pracy i jakość serwowanych produktów. Jeśli je zapamiętacie, to praca z tłuszczami stanie się przyjemnością!

1. Noś odpowiednią odzież

Praca z rozgrzanym olejem może być niebezpieczna, dlatego warto się zabezpieczać nosząc odpowiednie ubranie do pracy w kuchni

2. Przygotuj właściwie produkty do smażenia

Zadbaj o to, aby z produktów usunąć nadmiar wody. W kontakcie z olejem woda może doprowadzić do pryskania tłuszczu, ale przede wszystkim woda przyspiesza degradację tłuszczy. Usuwaj nadmiar panierki, pozostałości jej w smażalniku ulegają spaleniu, pogarszając smak i jakość żywieniowa smażonych produktów.

Pamiętaj, żeby nie solić i nie przyprawiać potraw nad smażalnikiem. Sól może trafić do oleju i wpływać na przyspieszenie jego degradacji, a to skróci żywotność tłuszczu.

3. Nie przepełniaj koszy do smażenia

Stosunek smażonej żywności do ilości oleju powinien wynosić 1:10. Dzięki temu utrzymasz właściwą temperaturę tłuszczu, a smażalnik będzie pracował najwydajniej.

4. Nie napełniaj pojemników składnikami nad rozgrzanym tłuszczem

Drobinki żywności i woda nie powinny trafiać w nadmiarze do smażalnika/tłuszczu.

5. Nie rozmrażaj składników przed umieszczeniem ich w smażalniku.

Niska temperatura sprawi, że żywność zachowa swój właściwy charakter.

6. Wybieraj olej/fryturę o właściwych parametrach

Wybieraj tłuszcze o wysokim punkcie dymienia powyżej 200°C oraz wysokim poziomie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu tłuszcz będzie służył Ci dłużej, a potrawy będą smaczniejsze i przede wszystkim zdrowsze. Dobieraj fryturę odpowiednio do procesu i produktów, które chcesz frytować. Im lepiej dopasowany tłuszcz, tym lepsze efekty i korzystniejszy food cost.

7. Nie wlewaj, a przy filtrowaniu nie wylewaj oleju ze zbyt dużej wysokości

Im wyższy będzie strumień lejącego się tłuszczu, tym większy kontakt z tlenem i szybsza degradacja tłuszczu

8. Filtruj delikatnie przestudzony tłuszcz przynajmniej raz dziennie

Dzięki temu drobinki żywności nie będą wpływały na jakość tłuszczu i smak kolejnych dań. Często oczyszczaj powierzchnię tłuszczu w smażalniku. Im czystszy olej, tym wyższa jakość smażenia i dłuższa jego żywotność. Nie wprawiaj tłuszczu w ruch bez powodu. Mieszanie i przelewanie będzie napowietrzać tłuszcz, który będzie przez to tracił swoje właściwości.

9. Obserwuj zmiany organoleptyczne zachodzące w tłuszczu

Jeżeli zauważasz takie zmiany tłuszczu jak: zmiana lepkości, zapachu, koloru, nadmierne dymienie, sprawdź stopień degradacji za pomocą prostych urządzeń (paski testowe, urządzenia elektroniczne, itp). Jeżeli poziom związku polarnych osiągnie poziom 25% fryturę należy wymienić. Nie wyrzucaj oleju bez powodu.

10. Nie używaj zdegradowanego oleju

Wlanie zużytego oleju z powrotem do smażalnika, nie przywróci mu swoich właściwości. Dolewki nowego oleju należy wykonywać tylko do nieprzepracowanego tłuszczu.

Te proste czynności pozwolą ci działać sprawniej w kuchni, a twoi klienci będą wdzięczni za żywność smaczną i wysokiej jakości!

Źródło: Bunge Limited / www.bunge.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

15 − = 11

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.