atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > 5 najlepszych roślinnych alternatyw dla produktów odzwierzęcych

5 najlepszych roślinnych alternatyw dla produktów odzwierzęcych

Według badań Smart Protein już 40 procent Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. To świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej i zainteresowaniu zdrowym stylem życia. Dzięki temu roślinne alternatywy zdobywają coraz większą popularność – nie sięgają po nie już tylko weganie i wegetarianie, ale wszyscy, którzy szukają bardziej zrównoważonych opcji żywnościowych.  

Oto pięć najlepszych roślinnych alternatyw, które możesz wykorzystywać w swojej kuchni jako pełnowartościowe zamienniki dla popularnych produktów odzwierzęcych. 

Mleko  

Alternatywy dla mleka krowiego są obecnie bardzo liczne i różnorodne. Napój sojowy, migdałowy, owsiany, kokosowy czy ryżowy – to tylko niektóre z dostępnych opcji. Każde z nich ma nieco inny profil smakowy i wartości odżywcze, co sprawia, że z łatwością można dopasować je do konkretnych potrzeb – czy to do porannej kawy, smoothie, czy też wypieków. 

Ser  

Jeszcze niedawno sery na bazie roślin były dla wielu konsumentów tylko marzeniem. Teraz, dzięki wykorzystaniu orzechów nerkowca, migdałów, czy nawet ziemniaków, roślinne alternatywy dla sera zachwycają swoją teksturą i bogactwem smaków. Od miękkich i kremowych, przez wędzone, aż po twarde i dojrzewające – zamienniki sera stają się coraz częstszym elementem potraw, w tym np. pizzy, zapiekanek czy sałatek. 

Mięso  

Innowacje w produkcji roślinnych zamienników mięsa poszły w ostatnim czasie bardzo daleko. Produkty, takie jak burgery, kiełbasy czy nawet steki, znalazły swoje roślinne zamienniki, które smakiem i teksturą zachwycają nawet mięsożerców.  Zamienniki mięsa, bazujące na soi, grochu, czy seitanie, są doskonałą opcją. Co ważne, to zdecydowanie bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska wybór! 

Jajka  

Zastąpienie jajek w diecie może wydawać się wyzwaniem, ale i tu pojawiły się nowe rozwiązania. Aquafaba, czyli woda z gotowanej ciecierzycy, doskonale sprawdza się jako zamiennik białka, które można wykorzystać np. do zrobienia wegańskiej bezy. Jeśli chodzi o całe jajka, to obecnie najlepszą opcją są mieszanki roślinne, które po zmieszaniu z wodą tworzą substancję podobną do surowego, kurzego jajka. To świetna baza do roślinnych odsłon omletów czy frittaty. 

Jogurt  

Wyroby roślinne, produkowane z napoju kokosowego, sojowego, migdałowego czy owsianego, to doskonała alternatywa dla tradycyjnych jogurtów. Dostępne w wielu smakach, wzbogacone o probiotyki, stanowią zdrowy i smaczny element diety. Są idealne jako baza do sosów czy deserów. 

Masło  

A jaka jest najlepsza alternatywa dla tradycyjnego masła? Na rynku pojawił się innowacyjny tłuszcz roślinny, czyli Eleplant. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w kremowej konsystencji i maślanym smaku, za który odpowiada napój owsiany, ale także w tym, że jest to produkt o wszechstronnym użyciu – do stosowania w gotowaniu, pieczeniu i tworzeniu aksamitnych sosów (np. holenderskiego). Zachowuje się podobnie jak masło, a nie zawiera mleka, cholesterolu ani oleju palmowego! Dzięki temu Eleplant jest odpowiednim składnikiem diety wegańskiej i bezlaktozowej. 

Roślinne alternatywy – to się opłaca 

Wybór produktów roślinnych w gastronomii niesie za sobą szereg korzyści. Na poziomie środowiskowym, zmniejsza się negatywny wpływ na naszą planetę, dzięki redukcji emisji gazów cieplarnianych i mniejszemu zużyciu wody. Ekonomicznie – roślinne alternatywy mogą być tańsze, biorąc pod uwagę rosnące ceny produktów odzwierzęcych i możliwość lokalnego źródła surowców. Z punktu widzenia zdrowotnego, włączenie do diety większej ilości produktów roślinnych może przyczynić się do obniżenia ryzyka wielu chorób, poprawy samopoczucia oraz zrównoważonego odżywiania.  

Dodatkowo, roślinne produkty stają się coraz atrakcyjniejsze dla profesjonalnych kucharzy, restauratorów i przedsiębiorców gastronomicznych. Współczesne tendencje żywieniowe, zmieniające się preferencje konsumentów oraz rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy gastronomiczne są obecnie częściej zainteresowane wprowadzaniem roślinnych opcji do swojego menu i dostrzegają w nich nie tylko świadomy wybór kulinarny, lecz także strategiczną decyzję w zarządzaniu nowoczesną gastronomią. Dlatego, jeśli chcesz serwować swoim Gościom lepszą przyszłość, wybieraj zielone alternatywy! 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń