Churros: skąd pochodzi, z czym to się je i… dlaczego jest aż tak smaczne?
O ile historia churros jest pełna niewiadomych, jedno jest pewne: zakochacie się w tym przysmaku o gwiaździstym przekroju od pierwszego kęsa!
Churros: krótka historia
Churros najprawdopodobniej pochodzi z Hiszpanii. Można spotkać się z informacjami, że zostało wymyślone przez hiszpańskich pasterzy, którzy smażyli je na patelni nad ogniskiem. Inna teoria głosi, że zostało przywiezione do Europy z… Chin przez Portugalczyków, a następnie przejęte przez Hiszpanów. Natomiast do Ameryki Łacińskiej churros przywieźli konkwistadorzy.
Obecnie churros jest popularne między innymi w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Ameryce Łacińskiej i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. To smażone na głębokim tłuszczu parzone ciasto jest popularnym daniem śniadaniowym w Hiszpanii – serwowanym z sosem czekoladowym. Na Kubie – z nadzieniem z guawy, zaś w Meksyku – z dulce de leche (masą kajmakową). Co ciekawe, w Urugwaju je się je na słono – z serowym nadzieniem. Dla nas może służyć jako inspiracja na wyśmienity deser!
Jak przygotować churros?
Ciasto na churros składa się z mąki, wody, mleka, jajek, masła, cukru, soli i oleju. Składniki łączymy w garnku o grubym dnie i gotujemy na małym ogniu i mieszamy. Przygotowaną masę wyciskamy prosto z rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki o średnicy około 1 cm do rozgrzanego tłuszczu (frytury bądź oleju o wysokim punkcie dymienia) i smażymy około 4 min. Prawidłowo usmażone churros powinno być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Posypujemy churros cukrem i serwujemy z sosem czekoladowym z chilli!