Jak usmażyć sushi w tempurze?
Tempura to danie charakterystyczne dla kuchni japońskiej. Można w ten sposób przygotować także sushi. Jak to zrobić?
Chrupiące z zewnątrz, delikatne i pełne smaku w środku – takie są dania smażone w tempurze. Można w niej zanurzyć i usmażyć warzywa takie jak szparagi, cukinia, bataty, bakłażana, cebulę i wiele innych, a także mięso, ryby czy owoce morza. Krótkie smażenie gwarantuje soczystość, która miło kontrastuje ze złocistą, lekką panierką. Ta technika doskonale sprawdza się także w przypadku sushi. Tutaj smażenie w tempurze oznacza jeszcze jedną zaletę – jeśli rolkę sushi zawiniemy razem z rybą, a następnie usmażymy, to będzie ona mogła być spożywana przez kobiety w ciąży i innych klientów, którzy unikają surowych produktów. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak prawidłowo przeprowadzić smażenie sushi w tempurze.
Przygotowanie tempury
Żeby stworzyć ciasto na tempurę do sushi, wystarczy zmieszać ze sobą zimną wodę i mąkę pszenną w równych proporcjach. Woda powinna być lodowata – to poprawi chrupkość gotowego dania. Całość mieszamy tylko do momentu połączenia się składników, zbyt długie mieszanie mogłoby wytworzyć wiązania glutenowe i zmienić strukturę tempury, Gotowe ciasto dodatkowo schładzamy w lodówce.
Sushi w tempurze – smażenie
Tuż przed smażeniem wyjmujemy i delikatnie zanurzamy zwiniętą rolkę sushi w taki sposób, żeby dokładnie pokryła się tempurą. Zachowajmy ostrożność, żeby rolka nie rozwinęła się w misce z ciastem. Następnie usuwamy nadmiar tempury i ostrożnie wkładamy rolkę do smażalnika. Sushi w tempurze najlepiej smażyć we fryturze rozgrzanej do temperatury około 180 stopni. Zalecamy smażenie rolek pojedynczo – po pierwsze dlatego, żeby nie przepełnić smażalnika, a po drugie ze względu na to, że chłodne sushi oblane zimnym ciastem może obniżyć temperaturę tłuszczu i tym samym utrudnić prawidłowe usmażenie. Sushi w tempurze smażymy aż do osiągnięcia złotego koloru, mniej więcej przez 3 minuty. Po tym czasie wyławiamy rolkę, odsączamy na ręczniku papierowym i kroimy w kawałki.
Tempura w sushi
Tempurę możemy także wykorzystać przygotowując klasyczne rolki sushi. Świetnie sprawdzą się w tym celu krewetki, łosoś czy warzywa takie jak batat, cukinia czy nawet awokado. Przygotowując tempurę do tych ostatnich pamiętajmy, żeby zadbać o lżejszą konsystencję, która oblepi warzywa cienką warstwą. Owoce morza czy warzywa w tempurze nadadzą sushi ciekawej konsystencji.