Jagnięcina w polskiej kuchni. Czy warto zmienić nawyki żywieniowe?
Najwyższa jakość ma znaczenie
Pochodzenie produktu i proces jego powstawania ma kluczowe znaczenie, co do tego nie ma wątpliwości. W Polsce rośnie świadomość na temat tego, że stawianie na produkty najwyższej jakości jest kluczowe dla zdrowia. Ten trend widać zarówno wśród profesjonalnych szefów kuchni jak i w zaciszu domowych kuchni. Przy przygotowywaniu potraw również stawiam na składniki najwyższej jakości, a jagnięcina brytyjska właśnie taka jest. Jagnięcina to zdecydowanie mięso klasy premium i kluczowe jest korzystanie ze świeżego produktu. To czy mięso jest świeże czy mrożone wpływa ogromnie na smak i zapach potraw.
Wartości płynące z jagnięciny
Owce zdobywają pożywienie na łąkach i wrzosowiskach, dzięki temu mięso jest wyjątkowo soczyste i kruche, a w smaku słodko – łagodne. To chude mięso (tylko 8% tłuszczu), o wysokiej zawartości składników odżywczych. Ponad połowa tego tłuszczu to nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są zdrowe dla organizmu. Jagnięcina zawiera bardzo pożądane dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają pracę serca i układu krążenia. Zawiera dużo białka, które zapewnia uczucie sytości na długo, a także pomaga w utrzymaniu sprzyjającej masy ciała. To również bogate źródło łatwo przyswajalnych minerałów i antyoksydantów: żelazo, cynk, selen i potas. Jagnięcina dostarcza nam też witamin, a zwłaszcza: witaminy B12 oraz witaminy D.
Zgodnie z powyższym jagnięcina to wyjątkowe mięso, które powinno zająć szczególne miejsce w diecie Polaków, zwłaszcza, że jest niezwykle łatwa w przygotowaniu.
Jarosław Walczyk