Bar sałatkowy – jakie kulinarne trendy go kształtują?
Sałata to dziś nie tylko kilka liści i prosty sos. Zwracamy uwagę na to co jemy, dokonujemy zdrowych wyborów, rozglądamy się za warzywami, a nierzadko także stronimy od nadmiaru węglowodanów czy mięsa. Dlatego właśnie sałata to ważny element menu, którym można zawojować świat. Przedstawiamy aktualne trendy kulinarne, które wpływają na to proste danie.
Kiszonki i produkty fermentowane
Zarówno smak kwaśny jak i produkty przyjazne florze bakteryjnej przeżywają teraz swój renesans. Do kiszonych ogórków dołączyła rzepa, rzodkiew, marchewka i wiele innych warzyw, a poczciwą kapustę kisimy już nie tylko po polsku, lecz także po koreańsku. Popularne stały się fermentowane produkty mleczne takie jak kefir czy maślanka, a także dodatki, jak na przykład pasta miso, soja natto i tempeh. Poza tymi ostatnimi przykładami, trend ten doskonale wpisuje się w modę, o której za chwilę. Jak jednak wykorzystać go przy tworzeniu sosów i komponowaniu sałat? Do dressingu w typie winegretu doskonale nada się niezwykle zdrowy i charakterny w smaku sok z kiszonek – może pełnić rolę octu. Sałata wymieszana z takim sosem będzie pasować do tłustych mięs i dań z ziemniaków. Z kolei maślanka i produkty mleczne wzbogacą sos do sałatek z kapusty czy sałaty rzymskiej z kurczakiem.
Lokalność, swojskość, sezonowość
Od kilku lat dla konsumentów coraz większe znaczenie ma sezonowość produktów, jakie jedzą oraz ich pochodzenie. Pomidory rzadko kiedy dobrze smakują w środku zimy, w przeciwieństwie do buraków, a nasiona chia muszą pokonać dużo dłuższą drogę do talerza, niż nasiona lnu. Dlatego tworząc sos do sałaty oraz komponując samo danie, warto zamiast oliwy postawić na olej rzepakowy, słonecznikowy czy lniany z polskich upraw, zamiast octu balsamicznego z włoskich winogron sprawdzić jabłkowy, a cukier trzcinowy zastąpić miodem z polskiej pasieki. Miłym akcentem będą też sezonowe dodatki, jak na przykład młody, słodki groszek wiosną, prażone orzechy laskowe jesienią czy tarty korzeń chrzanu zimą. Kolejnym plusem będzie korzystanie z półproduktów domowej roboty. Jeśli do sosu zamierzamy dodać majonez, sos barbecue czy musztardę, niech będą własnej roboty lub przynajmniej z indywidualnym sznytem. Klienci, widząc w menu wzmianki o wykorzystaniu lokalnych, sezonowych produktów z pewnością to docenią.
Superfoods
Niesłabnący hit zarówno restauracyjnego, jak i domowego gotowania. Produkty zasobne w zdrowotne super moce, pełne witamin i mikroelementów, idealnie nadają się jako dodatek do sałaty i sałatek, urozmaicając ich smak, wygląd i konsystencję. Nierafinowany olej, na przykład tłoczony na zimno słonecznikowy, lniany czy rzepakowy, do tego ocet jabłkowy i różowa sól himalajska – to prosta podstawa sosu, do którego można wrzucić pestki dyni, jagody goji, siemię lniane, orzechy. Do sałaty warto z kolei dodać jarmuż, listki brokułów, natkę pietruszki czy awokado.
Kuchnie świata
Hawajskie bowle, kolorowe i zdrowe, to trend który wydawał się mieć wąski zakres, ale zupełnie zmienił postrzeganie sałatek. W miskach lądują nie tylko warzywa, ale i owoce, a poza tym chrupiące dodatki, glony, kasze czy ziarna. Składniki nie są wymieszane, tylko dekoracyjnie ułożone, a mimo że taki bowl stanowi osobne danie, też potrzebuje dressingu, który najczęściej pojawia się na stole w osobnym naczyniu. Kreatywny szef kuchni dostrzeże w tym trendzie potencjał – estetycznie złożona sałata z kilkoma prostymi akcentami i miseczka sosu, który klient może sobie dozować w zależności od potrzeb to ciekawy akcent w menu i nowe spojrzenie na ten prosty dodatek. Jednak Hawaje to nie jedyny region, jakim można zainspirować się, tworząc sałatę. Pasują do niej także akcenty bliskowschodnie, na przykład dressing z syropem daktylowym i pistacjami, dodatek kiszonych cytryn czy aromaty kuchni indyjskiej. Kilka uprażonych przypraw może zupełnie zmienić smak sosu, podobnie jak rodzaj oleju użytego do jego produkcji. Tłoczony na zimno olej sezamowy w mig przeniesie nas do Azji i zdeterminuje pozostałe dodatki – wystarczy mu garść pachnotki, kolendry i mięty. Korzystajmy z bogactw kuchni świata, bo kryją one w sobie niezwykłą dawkę inspiracji.
Sprawdź nasze propozycje tłuszczy do sałatek: http://smazymy.com/produkty-kruszwicy/oleje/