Beignets – francuska alternatywa dla pączka

Cukiernictwo   25.02.2019

Ptysiowe ciasto, kwadratowy kształt i gruba kołderka cukru pudru – oto francuski beignet.

Podczas gdy w okolicach Tłustego Czwartku większość cukierni, kawiarni i restauracji ogarnia pączkowe szaleństwo, warto zaproponować klientom ciekawą alternatywę dla tradycyjnego pączka. W artykule na temat różnych rodzajów smażonych ciastek idealnych na Tłusty Czwartek jest ich bez liku, ale tym razem skupimy się tylko na jednym z nich, apetycznym francuskim pączku beignet. To niewielkie kwadratowe ciastka zrobione są z ciasta ptysiowego lub drożdżowego, smażone we fryturze i serwowane na gorąco, ze względu na swój niewielki rozmiar w porcjach po trzy sztuki. We francuskich pączkach nie znajdziemy dżemu, ale często podaje je się z konfiturami lub kremem na talerzyku obok. Jednak najbardziej typową dekoracją beignets jest gruba kołderka cukru pudru.

Wbrew pozorom beignet to nie tylko pączek. W języku francuskim beignet znaczy tyle, co angielskie słowo fritter – produkt obtoczony w cieście i usmażony w głębokim tłuszczu. Chrupiące strzępki ciasta i złota skórka to jednak elementy wspólne zarówno dla placuszków, jak i pączków. Smażone ciastko narodziło się w starożytnym Rzymie i rozeszło po całym świecie, przybierając różne formy. Beignets najczęściej zajadają się Francuzi, a także mieszkańcy Nowego Orleanu w Luizjanie, gdzie w 1986 roku stały się oficjalnym pączkiem stanu. Do Stanów Zjednoczonych beignets przywieźli w XVIII wieku francuscy kolonizatorzy. Dziś to najpopularniejszy deser, jaki można zjeść w Nowym Orleanie. Beignets najczęściej serwowane są z filiżanką tradycyjnej, mocno mlecznej kawy z dodatkiem cykorii. Może pora przetestować ten słodki przysmak także na polskim gruncie?

Przepis na francuskie pączki beignets

  • 1 szklanka letniej wody
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 duże jajko w temperaturze pokojowej, ubite widelcem
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 1/2 szklanki mleka skondensowanego
  • 4 szklanki mąki chlebowej
  • 3 łyżeczki suchych drożdży
  • Frytura do smażenia
  • Cukier puder do podania

Do misy miksera wrzucamy wszystkie składniki i używając mieszadła z hakiem, zagniatamy, aż ciasto będzie gładkie. Przekładamy na posmarowany tłuszczem blat, formujemy owalny kształt i wkładamy do natłuszczonej miski. Zakrywamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki na noc.

Rano wyjmujemy ciasto, wałkujemy na grubość 4 milimetrów i wycinamy kwadraty o boku pięciu centymetrów. Pokrojone ciasto przykrywamy lnianą ściereczką i zostawiamy do napuszenia. Wyrośnięte pączki smażymy w tłuszczu rozgrzanym do temperatury 180 stopni, po kilka na raz, tak aby nie zatłoczyć smażalnika. Staramy się je podtapiać tak, aby były całe zanurzone w tłuszczu – beignets nie powinny mieć jasnej obrączki, tak jak polskie pączki. Usmażone odsączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podajemy posypane cukrem pudrem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

99 − = 93

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.