Churros: skąd pochodzi, z czym to się je i… dlaczego jest aż tak smaczne?

Cukiernictwo   17.07.2017

O ile historia churros jest pełna niewiadomych, jedno jest pewne: zakochacie się w tym przysmaku o gwiaździstym przekroju od pierwszego kęsa!

Churros: krótka historia

Churros najprawdopodobniej pochodzi z Hiszpanii. Można spotkać się z informacjami, że zostało wymyślone przez hiszpańskich pasterzy, którzy smażyli je na patelni nad ogniskiem. Inna teoria głosi, że zostało przywiezione do Europy z… Chin przez Portugalczyków, a następnie przejęte przez Hiszpanów. Natomiast do Ameryki Łacińskiej churros przywieźli konkwistadorzy.

Obecnie churros jest popularne między innymi w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Ameryce Łacińskiej i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. To smażone na głębokim tłuszczu parzone ciasto jest popularnym daniem śniadaniowym w Hiszpanii – serwowanym z sosem czekoladowym. Na Kubie – z nadzieniem z guawy, zaś w Meksyku – z dulce de leche (masą kajmakową). Co ciekawe, w Urugwaju je się je na słono – z serowym nadzieniem. Dla nas może służyć jako inspiracja na wyśmienity deser!

Jak przygotować churros?

Ciasto na churros składa się z mąki, wody, mleka, jajek, masła, cukru, soli i oleju. Składniki łączymy w garnku o grubym dnie i gotujemy na małym ogniu i mieszamy. Przygotowaną masę wyciskamy prosto z rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki o średnicy około 1 cm do rozgrzanego tłuszczu (frytury bądź oleju o wysokim punkcie dymienia) i smażymy około 4 min. Prawidłowo usmażone churros powinno być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Posypujemy churros cukrem i serwujemy z sosem czekoladowym z chilli!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

59 + = 63

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.