Czy można zarazić się koronawirusem przez jedzenie?

6.04.2020

Osoby pracujące w gastronomii i składające zamówienia na wynos lub z dostawą do domu mogą zastanawiać się, czy koronawirus może przenosić się za pomocą żywności.

Aktualnie nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem wirusa SARS COV-2 lub pośredniczyć w jego przenoszeniu. Potwierdza to stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z dnia 9.03.2020

Jak przenosi się SARS COV-2?

Bezpośrednio – poprzez drogę kropelkową, kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (katar, mocz, kał).
Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej np. poprzez kichanie czy kaszel. Wirus może przetrwać na powierzchniach kilka godzin. Aby pozbyć się ich, wystarczy użycie tradycyjnych środków dezynfekcyjnych.

Zobacz też:
Jak dbać o bezpieczeństwo żywności w czasie pandemii?
Jak dbać o higienę rąk w gastronomii?
Kodeks dobrych praktyk dla dowozów posiłków

Źródła:
gis.gov.pl
www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

87 − = 81

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.