Deglasacja – czym jest? W jaki sposób ją stosować?

Techniki   2.10.2017

Jak w pełni wykorzystać proces smażenia i podkręcić smak przygotowywanej potrawy? Na pomoc przychodzi technika deglasacji – łatwy sposób, dzięki któremu osiągniemy pełnię smaku.

Deglasacja: czym jest?

Podczas smażenia potraw, na ścianach naczynia osadzają się fragmenty skarmelizowanych cukrów i białek. Najczęściej przyjmują postać zarumienionej skorupki. Wywodząca się z kuchni francuskiej deglasacja (fr. déglacé) polega na podlaniu tych pozostałości płynem (winem, wodą, piwem lub wywarem) i rozpuszczeniu ich, a tym samym zebraniu całego smaku z naczynia. Dzięki tej metodzie możemy wykorzystać zalety procesu smażenia do maksimum.

Deglasacja: do dzieła!

Po usmażeniu danej potrawy, zdejmujemy ją z patelni. Bardzo istotne: upewniamy się, że osad, który wytrącił się na ścianach naczynia nie jest przypalony. Następnie, postawione wciąż na niewielkim ogniu, naczynie zalewamy hojnie płynem – winem, piwem, bulionem lub zwykłą wodą. Przystępujemy do gotowania, jednocześnie poruszając patelnią w taki sposób, aby płyn mógł dotrzeć do wszystkich skarmelizowanych fragmentów i zbierał smak z całej patelni. Osad powoli rozpuszcza się i miesza z płynem. W miarę potrzeby redukujemy powstałą w ten sposób zawiesinę. Do czego ją wykorzystać? Może służyć jako baza do sosu lub wyśmienity sos sam w sobie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 3

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.