Funnel cake – proste ciasto smażone
Funnel cake, czyli po Polsku ciasto lane, to bardzo popularny deser w Stanach Zjednoczonych. Powodów jego powodzenia wśród amerykanów jest sporo, ale na pewno jednym z nich jest fakt, że ciasto robi się błyskawicznie szybko bez użycia miksera, ani piekarnika. Jest to deser, który z łatwością przygotuje każdy kucharz, a za to menedżer i restaurator będą zadowoleni ze względu na niski food cost. Pomimo tych cech w Polsce funnel cake jest rzadkością.
Trochę historii
Pierwsze zapiski o funnel cake można odnaleźć w książce ze średniowiecznymi przepisami – “The Forme of Cury” z 1390 roku. Mimo to popularność tego deseru zaczyna się od XIX wieku wraz z napływem Niemców do Pensylwanii. To właśnie oni przyjmują funnel cake za swój rodzimy przepis i przypisują sobie wylansowanie go na popularny deser. W roku 1950 w Pensylwanii zaczęto organizować słynny Kutztown Folk Festival, dzięki któremu wieść o funnel cake rozeszła się na całe Stany Zjednoczone. Od tego czasu deser jest popularny w całej Ameryce Północnej i zajadają się nim tysiące osób.
Czym jest funnel cake?
Funnel cake to ciasto na bazie jajek, mąki i mleka, które za pomocą lejka wylewa się na patelnię z rozgrzanym olejem. W rezultacie dostajemy zakręcony, kruchy i delikatny deser, który przypomina trochę polski chrust. Tak samo jak faworki, funnel cake samo w sobie nie jest słodkie – przed podaniem posypuje się je cukrem pudrem. Amerykanie serwują ten deser latem podczas przyjęć w ogrodzie lub podczas wszelkich festiwali, a także w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. W wersji restauracyjnej jest to dobra baza pod lody lub wszelkiego rodzaju kremy – opcji jest wiele.
Do wykonania funnel cake potrzebny jest specjalny lejek (ang. funnel), który pozwoli nam wylewać ciasto na patelnię. Jednak dobrze sprawdzi się także butelka z wyciętą dziurką lub rękaw cukierniczy z dużym otworem. Według średniowiecznych przepisów funnel cake smażyło się w smalcu, aczkolwiek współczesne przepisy używają olej słonecznikowy lub z pestek winogron.