Gratin – słoneczna zapiekanka

Techniki   28.12.2017

Ceramiczne naczynie wypełnione zapieczonymi warzywami pod skorupką z chrupiącego i ciągnącego się sera to danie idealne na zimowe wieczory. Jak zrobić perfekcyjne gratin?

Gratin to bardzo popularna technika kulinarna, w której główny składnik przykryty jest brązową skorupką najczęściej zrobioną z sera, bułki tartej lub jajek. Kiedyś słowem gratin określało się to, co przypaliło się na dnie naczynia, teraz jednak ważniejsze jest to, co na wierzchu i terminem “gratin” określa się właśnie górną skorupkę upieczonego dania. Termin ma zastosowanie nie tylko w kulinariach – mówi się o Le Gratin Parisien, czyli o najwyższych klasach społeczeństwa paryskiego. Samo słowo wywodzi się od francuskiego słowa “gratter”, który po Polsku tłumaczymy jako drapać, ścierać, trzeć.

Gratin w Polsce kojarzone jest głównie z zapiekanką ziemniaczaną (gratin dauphinoise). Jednak nie należy zapominać o innych zastosowaniach tej techniki. Pod chrupiącą skorupką można podać także rybę, makaron, sezonowe warzywa – wszystko zależy od odrobiny kreatywności.

Istotny w przygotowaniu jakiegokolwiek gratin jest wybór naczynia. Potrzeba naczynia żaroodpornego, najlepiej ceramicznego o grubym dnie. Naczynie nie musi być głębokie – wystarczy 5-6 cm. Ważne jednak, żeby miało jak największą powierzchnię bo to ona dyktuje ile chrupiącej skórki otrzymamy.

Kluczem do dobrego gratin jest obróbka produktów. Bardzo często warzywa obgotowuje się w wodzie lub mleku, a nawet śmietanie. Najbardziej popularne gratin ziemniaczane polega na podgotowaniu ziemniaków z masłem, śmietaną i czosnkiem. Następnie całą zawartość garnka przekłada się do naczynia żaroodpornego. Tym samym ziemniaki pieką się w sosie, a finalny proces pieczenia skraca się. Mimo, że to francuska technika bardzo często wykorzystuje się do niej sery włoskie takie jak Parmigiano Regiano, czy Grana Padano. Sprawdzi się każdy twardy ser dojrzewający – polecamy spróbować szwajcarskiego Gruyere, który ma bardzo intensywny smak lub francuski Comte.

Gratin może być daniem samym w sobie, ale dobrze sprawdza się także jako dodatek do mięs i ryb. Daje wiele możliwości kreatywnych, więc do dzieła!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 8

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.