atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Grillowane owoce morza

Grillowane owoce morza

Grillowane owoce morza to doskonały pomysł na urozmaicenie wakacyjnego menu swojej restauracji. Odpowiednio przygotowane skorupiaki i mięczaki mogą stanowić doskonałą alternatywę dla pospolitych już mięs i ryb serwowanych prosto z grilla. Owoce morza same w sobie stanowią istne bogactwo smaków, jednocześnie zapewniając szefom kuchni pole do eksperymentów kulinarnych oraz wizualnych – ich niebanalna forma podania może zrobić ogromne wrażenie na gościach!

Owoce morza stanowią istne pole do popisu dla szefów kuchni – kalmary, krewetki czy też ośmiorniczki pozwalają na budowanie imponujących połączeń smakowych. W sezonie grillowym warto poeksperymentować ze skorupiakami i mięczakami, zwłaszcza, że choć coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa, rośnie zapotrzebowanie na ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów , o czym możemy przeczytać m.in. w raporcie MSC Working together for thriving oceans opublikowanym 10 października 2019 r. Różnorodność owoców morza sprawia jednak, że do ich przygotowania musimy podejść z dużą atencją, ponieważ poszczególne odmiany wymagają różnych sposobów przyrządzania.

Krewetki

Świeże krewetki należy odpowiednio przygotować przed zgrillowaniem: po pozbyciu się głów oraz po rozcięciu pancerza i usunięciu jelita, grillujemy je przez około 5 minut na nienatłuszczonym ruszcie. Krewetki świetnie smakują w towarzystwie soku z cytryny, świeżych ziół, odrobiny oliwy oraz chili.

Kalmary

Kalmary dobrze jest pokroić w pierścienie przed zgrillowaniem (opcjonalnie tuszki możemy naciąć krzyżowo). Kluczem do sukcesu w osiągnięciu ciekawego smaku jest ich wcześniejsze zamarynowanie. Wystarczy przez zaledwie 30 minut (przed położeniem na ruszt) moczyć je w samodzielnie przygotowanej marynacie. Do stworzenia marynaty możemy wykorzystać olej rzepakowy, brązowy cukier, sok z limonki oraz sos sojowy. Więcej na temat marynaty można przeczytać w artykule: Marynata do produktów grillowanych – poznaj jej sekret. Kalmary, podobnie jak krewetki, grillujemy łącznie przez około 5 minut.

Ośmiorniczki

Małe ośmiorniczki (tak zwane ośmiorniczki baby) należy przygotować dzień wcześniej, pozostawiając je w marynacie z czosnku oraz soku z cytryny aż do czasu wrzucenia na ruszt. To właśnie proces macerowania pozytywnie wpłynie na ich stopień miękkości. Ośmiorniczki grillujemy do 5 minut. Dla podkreślenia smaku, wystarczy przed podaniem delikatnie doprawić je odrobiną soli i pieprzu.

Kraby

Jadalną część kraba stanowi mięso z tułowia, nóg oraz szczypiec, które wydobywamy po przekrojeniu skorupiaka na pół oraz zmiażdżeniu pancerza. Pod kątem przyrządzenia, mięso kraba nie jest wymagające. Dodając nawet odrobinę wody oraz soli, a następnie grillując do 10 minut, możemy już cieszyć się jego wyjątkowym smakiem.

Sercówki oraz omułki

Przyrządzamy je z dodatkiem wina, masła oraz ziół. Pełne muszle umieszczamy na aluminiowej folii, czekając aż do momentu otwarcia. Te, które nie otworzą się same, niestety nie będą nadawać się do spożycia.

Homar

Najpierw, przed rozpoczęciem grillowania, musimy odciąć szczypce, zdjąć pancerz oraz usunąć charakterystyczną czarną żyłkę. Następnie grillujemy dolną część homara przez zaledwie minutę, po czym przekręcamy go i trzymamy na ruszcie przez jeszcze około 10 minut. Takie mięso jest już gotowe do podania.

Ostrygi i przegrzebki

Grillujemy je przez około 2-3 minuty. Pamiętajmy, aby odczekać mniej więcej tyle samo czasu już po zdjęciu tych smacznych owoców morza z grilla. Dobrze wiedzieć, że przegrzebki zyskują na smaku dzięki dodaniu ciepłego masła.

Owoce morza mogą być ze sobą ciekawie zestawiane, dlatego nie bójmy się ich serwować w różnych, nawet pozornie nietypowych konfiguracjach. Korzystajmy także z sezonowych warzyw i różnych mięs, tworząc swoje własne, niebanalne połączenia.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń