atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Marynata do produktów grillowanych – poznaj jej sekret

Marynata do produktów grillowanych – poznaj jej sekret

Nieodłączną częścią wiosennych i letnich weekendów jest grill, długo oczekiwany przez jego amatorów. Grilluje się mięso, kiełbasy, ryby, owoce morza, ser, warzywa, ziemniaki, pieczywo, a nawet owoce! Dlatego, każdy znajdzie coś dla siebie. Ta metoda obróbki pozwala uzyskać produkty o wyjątkowym smaku. Znaczenie ma również to co wrzucimy na ruszt i jak przygotujemy nasze produkty. Czy przed grillowaniem należy marynować produkty? Jakiego oleju użyć do marynaty?

Często w przypadku grillowanych mięs, w szczególności tych chudych, samo posypanie przyprawami nie wystarczy. Należy je zamarynować, ale co wybrać? Wiele marynat w swoim składzie zawiera świeże i suszone zioła, ocet, musztardę, wino, piwo, jogurt, przecier pomidorowy, czosnek. Jednak dla większości z nich podstawowy składnik stanowi olej.

Tłusta marynata ma za zadanie zapobiec wysychaniu produktu i zachować jego walory smakowe. Dodatkowo jest rozpuszczalnikiem związków aromatycznych i barwników naturalnie występujących w przyprawach, a jej ciekła konsystencja pozwoli na ich równomierne rozprowadzenie po powierzchni kawałka mięsa, ryby czy warzywa. Często te składniki mają właściwości przeciwutleniające, co jest bardzo korzystne w przypadku grilla węglowego i pozwala ograniczyć powstawanie niekorzystnych związków.

W związku z działaniem wysokiej temperatury, w szczególności w przypadku grillowania bezpośrednio nad źródłem ciepła (gdzie temperatura pod rusztem może osiągać 340°C), polecane są oleje stabilne i odporne na utlenianie, oleje rafinowane. Dla mięs i warzyw pochodzenie oleju nie ma znaczenia. Można zastosować:

Stosowanie olejów tłoczonych na zimno nie jest zalecane w grillowaniu, ponieważ mają niewystarczającą odporność na utlenianie i nie nadają się do obróbki w wysokiej temperaturze.

W przypadku ryb i owoców morza, aby móc skorzystać z cennych dla naszego zdrowia kwasów omega-3, w które są one bogate, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Olej wybierany do ich marynowania powinien również posiadać w te kwasy w swoim składzie. Wiele olejów np. słonecznikowy, ma wysoką zawartość kwasów omega-6, które konkurują z omega-3. Dlatego, do marynowania ryb i owoców morza wybierajmy olej rzepakowy. Ma on idealne proporcje tych kwasów.

Pamiętajmy również, aby marynowane produkty kłaść na aluminiowych tackach lub silikonowych podkładkach. Wówczas ściekający tłuszcz nie będzie się przypalał i nie będą powstawać z niego szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń