Marynata do produktów grillowanych – poznaj jej sekret

Tłuszcze   10.05.2018

Nieodłączną częścią wiosennych i letnich weekendów jest grill, długo oczekiwany przez jego amatorów. Grilluje się mięso, kiełbasy, ryby, owoce morza, ser, warzywa, ziemniaki, pieczywo, a nawet owoce! Dlatego, każdy znajdzie coś dla siebie. Ta metoda obróbki pozwala uzyskać produkty o wyjątkowym smaku. Znaczenie ma również to co wrzucimy na ruszt i jak przygotujemy nasze produkty. Czy przed grillowaniem należy marynować produkty? Jakiego oleju użyć do marynaty?

Często w przypadku grillowanych mięs, w szczególności tych chudych, samo posypanie przyprawami nie wystarczy. Należy je zamarynować, ale co wybrać? Wiele marynat w swoim składzie zawiera świeże i suszone zioła, ocet, musztardę, wino, piwo, jogurt, przecier pomidorowy, czosnek. Jednak dla większości z nich podstawowy składnik stanowi olej.

Tłusta marynata ma za zadanie zapobiec wysychaniu produktu i zachować jego walory smakowe. Dodatkowo jest rozpuszczalnikiem związków aromatycznych i barwników naturalnie występujących w przyprawach, a jej ciekła konsystencja pozwoli na ich równomierne rozprowadzenie po powierzchni kawałka mięsa, ryby czy warzywa. Często te składniki mają właściwości przeciwutleniające, co jest bardzo korzystne w przypadku grilla węglowego i pozwala ograniczyć powstawanie niekorzystnych związków.

W związku z działaniem wysokiej temperatury, w szczególności w przypadku grillowania bezpośrednio nad źródłem ciepła (gdzie temperatura pod rusztem może osiągać 340°C), polecane są oleje stabilne i odporne na utlenianie, oleje rafinowane. Dla mięs i warzyw pochodzenie oleju nie ma znaczenia. Można zastosować:

Stosowanie olejów tłoczonych na zimno nie jest zalecane w grillowaniu, ponieważ mają niewystarczającą odporność na utlenianie i nie nadają się do obróbki w wysokiej temperaturze.

W przypadku ryb i owoców morza, aby móc skorzystać z cennych dla naszego zdrowia kwasów omega-3, w które są one bogate, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Olej wybierany do ich marynowania powinien również posiadać w te kwasy w swoim składzie. Wiele olejów np. słonecznikowy, ma wysoką zawartość kwasów omega-6, które konkurują z omega-3. Dlatego, do marynowania ryb i owoców morza wybierajmy olej rzepakowy. Ma on idealne proporcje tych kwasów.

Pamiętajmy również, aby marynowane produkty kłaść na aluminiowych tackach. Wówczas ściekający tłuszcz nie będzie się przypalał i nie będą powstawać z niego szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + = 13

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.