atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > HR w czasach kryzysu gastronomii. Jak ratować miejsca pracy i z wyczuciem zwalniać dobrych pracowników w razie konieczności?

HR w czasach kryzysu gastronomii. Jak ratować miejsca pracy i z wyczuciem zwalniać dobrych pracowników w razie konieczności?

Zwalnianie dobrych pracowników z przyczyn niezależnych od nich jest niezwykle trudną sytuacją, z którą obecnie przychodzi się mierzyć większości firm, szczególnie z sektora usług – w tym gastronomii. Zanim jednak podejmiesz ten ostateczny krok, podyktowany sytuacją finansową Twojej firmy, zastanów się jeszcze, czy może są inne rozwiązania, na które mógłbyś sobie aktualnie pozwolić?

Sprawdźcie kilka naszych propozycji, które warto rozważyć przed ostateczną decyzją o zwolnieniu pracownika:

Obniżenie wymiaru etatu

Dla firmy to znacznie mniejsze koszty, a dla pracownika chociaż częściowe zachowanie wynagrodzenia przez ustalony okres. Spróbuj otwarcie porozmawiać z nim i powiedzieć, że aktualnie jest to jedyne rozwiązanie podczas tego trudnego okresu przejściowego. Ważna tutaj jest szczerość. Pracownik na pewno ją doceni, ponieważ dzięki temu będzie mógł np. odpowiednio zaplanować swój domowy budżet.

Obniżenie pensji

Może łączyć się również z obniżeniem wymiaru etatu lub przebiec niezależnie od tego rozwiązania. Być może obniżenie wynagrodzeń Twoich pracowników o solidarne 5 – 10% wzmocni przez kilka miesięcy firmowy budżet? Jeśli ją znasz, to warto wziąć też pod uwagę domową sytuację pracowników. Gdy jest wyjątkowo trudna, przeanalizuj ją i postaraj się manewrować cięciami w odpowiedni sposób.

Zmiana zakresu obowiązków

Pomyśl nad tym, czy możliwa jest drobna zmiana lub poszerzenie zakresu obowiązków w Twoim zespole. Może wewnętrznymi zasobami jesteście w stanie wykonywać obowiązki, które do tej pory zlecaliście zewnętrznym dostawcom, takie jak sprzątanie, dowóz posiłków, prowadzenia social mediów? Zróbcie burzę mózgów i może wspólnymi siłami, umiejętnościami i dodatkowym zaangażowaniem wygenerujecie spore oszczędności.

Jak zwalniać z wyczuciem?

Jeśli na wyżej wspomniane kroki jest już za późno i koniecznym rozwiązaniem w Twojej firmie są zwolnienia, zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi zasadami i poradami dotyczącymi zrobienia tego z wyczuciem.

Im wcześniej to powiesz, tym lepiej

Nie czekaj z rozstaniem do ostatniego dnia miesiąca, ponieważ przy krótkim okresie wypowiedzenia to dodatkowy problem dla zatrudnionego – może mieć za mało czasu na znalezienie nowej pracy. Jeśli jest to możliwe, spotkaj się jak najwcześniej tak by dać mu wystarczająco dużo czasu na odnalezienie się w nowej sytuacji.

Dopasuj porę zwolnienia do Waszego rytmu pracy

Wśród ekspertów nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej zwalniać. Ważne jest by termin spotkania dotyczącego zwolnienia dopasować do Waszego rytmu pracy i dnia. Nie planuj zwolnienia w dniu, który będzie z jakiegoś powodu wyjątkowo trudny lub obłożony dla Ciebie i drugiej strony. Zwolnienie zawsze wiąże się z emocjami, więc dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie takiej rozmowy pod koniec tygodnia i na koniec dnia, niedługo przed wyjściem z pracy – tak, by obie strony mogły ochłonąć i nie musiały wracać za chwilę do swoich obowiązków. Jeśli zobaczysz, że pracownik bardzo przeżywa tę sytuację i potrzebuje odreagować, zaproponuj wcześniejsze wyjście do domu. To powinno poprawić jego komfort.

Przygotuj się do spotkania

Przygotuj na spotkanie niezbędne dokumenty (porozumienie stron lub wypowiedzenie umowy) i ułóż sobie odpowiednio wcześniej w myślach lub zanotuj w punktach, co zamierzasz powiedzieć. Dobre przygotowanie ograniczy Twój stres, który dodatkowo mógłby udzielić się i tak zestresowanemu już pracownikowi. Mogą również paść pytania związane z kwestiami formalnymi wypowiedzenia. Sprawdź dokładnie i ustal na jakie kompromisy jesteś w stanie przystać.

Bądź szczery, empatyczny i podziękuj

To duże wyzwanie, ale postaw się z drugiej strony i pomyśl o tym jak Ty chciałbyś być potraktowany w tej trudnej sytuacji. Połączenie szczerości i empatii to dobre rozwiązanie. Jeśli jedynym powodem zwolnienia jest zła sytuacja finansowa firmy spowodowana światowym kryzysem, nie ma powodu by to ukrywać. Pracownik nie będzie bez potrzeby doszukiwał się winy w swojej pracy. Jeżeli powodem jest kryzys w firmie oraz niewystarczająca jakość pracy, postaraj się o tym powiedzieć. Zwróć krótko uwagę, jakie obszary Waszej współpracy, mimo wcześniejszych rozmów, nie uległy poprawie, ale zaznacz też, co było na plus i co cenisz. Unikaj niewspółmiernego komplementowania i pocieszania w celu poprawy atmosfery między Wami – to jedynie da pracownikowi złudne nadzieje, że nie jest to Twoja ostateczna decyzja. Coś o czym część pracodawców zapomina jest proste, a niezwykle ważne podziękowanie za dotychczasową pracę, zaangażowanie, lojalność czy świetną jakość wykonywanych obowiązków.

Wysłuchaj drugą stronę

Nie zapominaj o tym, żeby zawsze wysłuchać, co do powiedzenia ma pracownik. Być może będzie chciał podzielić się z Tobą jak się czuje z tą decyzją albo dopytać o istotne dla niego kwestie dotyczące urlopu czy okresu wypowiedzenia.

Zaproponuj pomoc

Gdy zwolnienie jest nieuniknione, dobrze jest wykorzystać wszystkie szanse, które umożliwią pracodawcy w niemal bezkosztowy sposób pomóc pracownikowi. Jeśli jest to osoba godna polecenia, możesz zaproponować porozmawianie ze znajomymi z branży czy akurat nie szukają kogoś o podobnych umiejętnościach – uruchomienie sieci kontaktów w tej sytuacji to świetne rozwiązanie. Pracownik może poprosić również o wystawienie referencji, które potwierdzą jego kwalifikacje. Oprócz tego, często rozmowy rekrutacyjne przeprowadzane są w ciągu dnia, a nie w godzinach popołudniowych. Postaraj się umożliwić pracownikowi wyjście na rozmowę z potencjalnym pracodawcą w trakcie dnia, być może wystarczy zrobić drobną zmianę w grafiku.

Pobierz darmowe wzoru dokumentów gotowe do druku:

Porozumienie stron zmieniające warunki pracy i płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę

Pismo w sprawie zmniejszenia wysokości opłaty związanej z dzierżawą nieruchomości

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń