Jak dbać o bezpieczeństwo żywności w czasie pandemii?

6.04.2020

Pomimo tego, że dotychczasowe dane nie wskazują na możliwość zarażenia koronawirusem przez pożywienie (link do: Czy można zarazić się koronawirusem przez jedzenie?), istotne jest zachowanie rygorystycznych zasad bezpieczeństwa żywności, które zapobiegają jej zanieczyszczeniu.

W celu zapobiegania zanieczyszczeniu żywności potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami zalecane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) standardowe praktyki higieniczne, które obejmują:

  1. Właściwą higienę rąk
  2. Higienę kasłania/kichania
  3. Zasady bezpieczeństwa żywności
  4. Ograniczenie przez pracowników bliskiego kontaktu z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego (kichanie, kaszel)
  5. Osoby chore wykazujące ww. objawy nie mogą pracować w lokalach gastronomicznych.

Sprawdź też: 

5-kroków-do-bezpieczniejszej-żywności

Jak dbać o higienę rąk w gastronomii?
Kodeks dobrych praktyk dla dowozów posiłków
Czy można zarazić się koronawirusem przez jedzenie?

Źródło:
gis.gov.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 2 = 12

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.