Jak dobrać tłuszcz do płytkiego smażenia?

Tłuszcze   8.01.2018

Oleje kulinarne cechują się różnymi właściwościami, a co za tym idzie, przeznaczone są do różnych zastosowań. Każdy, kto pracuje w kuchni, powinien zapamiętać tę podstawową zasadę: o przydatności tłuszczu do obróbki decyduje jego punkt dymienia.

Punkty dymienia wybranych tłuszczów:

*Opracowane na podstawie artykułu o puntach dymienia tłuszczów ze strony dieta.tvtom.

Na czym więc smażyć?

  • Temperatura smażenia i rodzaj tłuszczu powinny być dobierane pod kątem żywności, którą chcemy usmażyć.
  • Ważny jest również skład kwasów tłuszczowych. Do płytkiego smażenia zaleca się używanie olejów rafinowanych o wysokim punkcie dymienia i przewadze jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur niż kwasy wielonienasycone. Doskonale sprawdzają się tu rafinowany olej rzepakowy oraz inne oleje rafinowane bogate w kwas oleinowy, pochodzące z wysoko oleinowych odmian popularnych roślin oleistych.
  • Oprócz tego tłuszcze stosowane do smażenia powinny być świeże i dokładnie oczyszczone w procesie rafinacji tak, aby zawierały jak najmniej wolnych kwasów tłuszczowych i nadtlenków. Stopień oczyszczenia tłuszczów wpływa na ich odporność na ogrzewanie i wyznacza punkt dymienia. Po zakończeniu jednego cyklu smażenia olej musi być wymieniony na nowy.

Nie należy natomiast smażyć na: 

  • olejach tłoczonych na zimno,
  • olejach typu „virgin”, które nie nie zostały oczyszczone w procesie rafinowania,
  • na tłuszczach emulgowanych, takich jak margaryny, gdyż zawierają wodę,
  • na maśle (to także tłuszcz emulgowany – w składzie zawiera wodę), ponieważ ma niski punkt dymienia (wynika to z obecności znacznych ilości substancji białkowych). Masło można wykorzystać do smażenia jajecznicy – białko jaja ścina się w temperaturze niższej niż punkt dymienia masła.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 3

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.