atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Jak smażyć pączki i faworki?

Jak smażyć pączki i faworki?

Pączki oraz faworki, zwane również chrustem, są tradycyjnymi potrawami karnawałowymi. A największe ich spożycie przypada jak co roku na Tłusty Czwartek. Oba przysmaki różnią się tym od wielu innych słodkich deserów, że są smażone w głębokim tłuszczu. Jak smażyć pączki i faworki? Co się dzieje podczas ich smażenia, dowiecie się właśnie tutaj.

Przed przystąpieniem do smażenia jakichkolwiek dań, musimy mieć pewność, że tłuszcz osiągnął wystarczająco wysoką temperaturę. Jest to bardzo ważne, ponieważ, zbyt niska temperatura może spowodować wydłużenie się procesu smażenia i zwiększenie wchłaniania się tłuszczu do potrawy. Najbardziej optymalnym przedziałem temperatur do smażenia pączków i faworków to 170-180°C.

Jak smażyć pączki i faworki? Krok po kroku

  1. Po włożeniu uformowanego przez nas faworka/pączka do gorącego tłuszczu powstaje na jego powierzchni skórka – jej obecność jest powodem silnego wysuszenia powierzchni, denaturacji białek, karmelizacji cukrów oraz powstania produktów nieenzymatycznego brunatnienia. Do ciasta pączków i faworków nie dodaje się cukru ze względu na to, że w wysokiej temperaturze oleju cukier uległby zbyt silnej karmelizacji, co spowodowałoby powstanie zbyt ciemnego koloru oraz nadał spalony smak.
  2. Ciepło przechodzi dalej w głąb ciasta. W przypadku faworków jest to chwila ze względu na cienkie ciasto, natomiast w przypadku pączków jest jeszcze krótka chwila nim temperatura wewnątrz osiągnie 40°C pozwala to drożdżom jeszcze trochę popracować i ostatecznie dezaktywować oraz ściąć białka obecne w cieście pochodzące z mąki, jajek i mleka.
  3. Zwiększająca się temperatura produktu powoduje wzrost intensywności parowania wody, która wydobywając się tworzy w powierzchni pory.
  4. Po wyciągnięciu produktu przez wcześniej powstałe pory wciąż wydobywa się reszta pary wodnej, aż do ostygnięcia.
  5. Po ostygnięciu tłuszcz obecny na powierzchni skórki wchodzi w pory. Jeżeli do smażenia został wykorzystany tłuszcz o temperaturze topnienia równiej lub wyższej od pokojowej, powinien się zestalić. Jest to najlepszy moment do osłodzenia potrawy lukrem lub cukrem pudrem.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się