atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak smażyć ryby płaskie z białym mięsem?

Jak smażyć ryby płaskie z białym mięsem?

Ryby płaskie takie jak flądra, halibut, sola i turbot są coraz chętniej wybierane przez restauracyjnych Gości. Nic dziwnego – delikatne, białe mięso smakuje wybornie, pod warunkiem że jest poprawnie usmażone. A jak je prawidłowo smażyć? Sprawdźmy!  

Filet czy dzwonko? Jak najlepiej podzielić rybę do smażenia?

W przypadku ryb płaskich o białym mięsie najczęściej smażymy tusze i filety z flądry, filety z halibuta, soli i turbota lub dzwonko z halibuta. Filet to czyste rybie mięso bez głowy, ości, wnętrzności, kręgosłupa itp., natomiast dzwonko to ta część tuszy, która jest równa szerokości ryby, a w przypadku halibuta jest to jego część ogonowa. Jak jednak wybrać idealną rybę do smażenia? Kluczowy czynnik, którym powinniśmy się kierować przy zakupie ryb płaskich, to oczywiście świeżość, o której świadczy elastyczne i sprężyste mięso,  lekko wypukłe i szkliście błyszczące oczy oraz zapach – nieintensywny: bez nuty tranu czy chloru. 

Jak przygotować rybę do smażenia?

Po dokładnym oczyszczeniu naszą rybę płaską musimy umyć i starannie osuszyć. Dopiero całkowicie suche mięso możemy poddawać marynowaniu, soleniu czy oliwieniu. Przed panierowaniem rybę musimy lekko oprószyć mąką. Następnie panierujemy w wybranym cieście – naleśnikowym lub tempurze.

Jak frytować płaską rybę?

Frytowanie ryb w panierce, cieście bądź tempurze to jedna z najlepszych metod przyrządzania ryb płaskich. Dzięki tej technice smażenia mięso jest soczyste i delikatne w środku, a z zewnątrz – chrupiące. Optymalna temperatura smażenia wynosi 175℃. Ryby płaskie frytujemy w pełnym zanurzeniu przez około 5 minut (w zależności od wielkości porcji). Przed podaniem zawsze je odsączamy w ręcznik papierowy.

Jak smażyć rybę na patelni? 

Aby uniknąć rozpadania się mięsa podczas smażenia kontaktowego, musimy wybrać filet ze skórą. Rozpadaniu zapobiega również panierka. Rybę płaską najlepiej jest smażyć z jednej strony – z naciętą skórą, już po soleniu, przez około 7 minut. Do smażenia wybieramy grubą, trzymającą ciepło patelnię, którą rozgrzewamy do średniej temperatury. Dobrą praktyką jest delikatne skropienie mięsa neutralnym olejem roślinnym od strony skóry. Obowiązkowy punkt całego procesu to z kolei przewrócenie ryby skórą do góry i wykończenie masłem tuż przed podaniem. Aby nadać rybie delikatny, lekko maślany smak i przyspieszyć czas swojej pracy, możemy skorzystać z Oleju z Esencją Masła od Kruszwicy, który idealnie nadaje się do smażenia kontaktowego ryb płaskich – i nie tylko!

Jak smażyć rybę płaskie techniką stir-fry? 

Płaskie ryby z białym mięsem sprawdzą się także do smażenia kontaktowego w woku lub techniką stir-fry. Wystarczy, że filet pocięty na równe kawałki, doprawimy solą (lub inną przyprawą suchą bądź marynatą), a następnie dodamy trochę neutralnego oleju roślinnego  na silnie rozgrzany wok. Do tego procesu idealny będzie Olej z Esencją Masła, bądź inny olej rafinowany o wysokiej temperaturze dymienia. Rybę smażymy przez około 3 minuty, energicznie obracając mięso. 

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń