atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak smażyć warzywa na patelnię?

Jak smażyć warzywa na patelnię?

Gotowe warzywa na patelnię to szybkie, łatwe i wygodne rozwiązanie w każdej kuchni. Oto kilka informacji i wskazówek, które pomogą przygotować idealną mieszankę i dobrze usmażyć warzywa na patelnię.

Gdy pojawiły się na rynku, szturmem zdobyły serca zarówno kucharzy, jak i konsumentów. Są wygodne w użyciu i szybkie do przygotowania, a przy tym na tyle różnorodne, że mogą wzbogacić niemal każde danie. Gotowe mieszanki mają jednak swoje wady – nie zawsze zawierają pożądaną kompozycję składników. Ich przygotowanie wbrew pozorom może stanowić wyzwanie – wystarczy chwila nieuwagi i zamiast chrupiących, kolorowych warzyw otrzymamy burą papkę. Jak porządnie usmażyć warzywa na patelnię i jak przygotować je samodzielnie?

Warzywa na patelnię – jak zrobić samodzielnie

Gotowe mieszanki warzyw na patelnię są złożone ze składników pociętych w równe kawałki i na ogół wcześniej zblanszowanych. To dlatego wszystkie warzywa, nawet ziemniaki, dochodzą na patelni w tym samym czasie.

Przygotowując warzywa na patelnię należy je obrać, umyć i pokroić w kawałki równej wielkości. Mogą to być plasterki, talarki lub słupki. Następnie wszystkie rodzaje warzyw należy osobno zblanszować.

Jak przyrządzić warzywa na patelnię – blanszowanie:

  • wrzucając warzywa do gotującej się wody na kilka minut (w zależności od twardości warzywa), a następnie do wody z lodem
  • gotując warzywa na parze

Dzięki blanszowaniu warzywa, które zamierzamy zamrozić, zachowają ładny kolor i witaminy. Warzywa takie jak ziemniaki czy buraki należy blanszować dłużej, nawet około 5 minut, żeby po rozmrożeniu i wrzuceniu na patelnię miały szansę zmieknąć tak szybko, jak inne warzywa. Marchewce, brokułom czy cukinii wystarczą dwie minuty, a w przypadku groszku, kukurydzy czy bobu wystarczy minuta gotowania.

Po zblanszowaniu warzywa należy dokładnie osuszyć i ostudzić. Następnie można je wymieszać, zapakować w dowolnej wielkości porcje i zamrozić. Mrożone warzywa na patelnię można przechowywać w zamrażarce nawet rok.

Warzywa na patelnię – jak dobrze je usmażyć?

Jako że smażone warzywa to specjalność kuchni chińskiej, najlepiej wziąć przykład właśnie z Chińczyków i podczas smażenia warzyw na patelnię zastosować te same zasady, co dla dań typu stir-fry (LINK do tekstu o stir-fry), a więc:

  1. Na rozgrzaną patelnię (lub wok) wlać niedużą ilość oleju i dobrze go rozgrzać.
  2. Olej można dodatkowo zaromatyzować, np. cebulą, czosnkiem, chili i imbirem – wystarczy wrzucić posiekane składniki i przesmażyć, aż lekko zmiękną.
  3. Wrzucić warzywa (partiami lub wszystkie na raz) i smażyć, mieszając, przesuwając i podrzucając zawartość patelni tak, aby wszystkie kawałki warzyw równo się skarmelizowały. Należy pamiętać, aby warzywa nie były na patelni stłoczone, bo wtedy puszczą soki i będą się dusić, zamiast smażyć.
  4. Dowolnie przyprawić warzywa i dorzucić ewentualne dodatki, np. mięso, orzechy czy świeże zioła.

Warzywa na patelnię – jaki olej wybrać?

Szybkie smażenie w wysokiej temperaturze wymaga odpowiedniego rodzaju tłuszczu – takiego, który ma wysoki punkt dymienia i neutralny smak. Do usmażenia warzyw z produktów marki Kruszwica najlepiej będą się nadawać:

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń