Jak smażyć warzywa na patelnię?

Techniki   7.01.2019

Gotowe warzywa na patelnię to szybkie, łatwe i wygodne rozwiązanie w każdej kuchni. Oto kilka informacji i wskazówek, które pomogą przygotować idealną mieszankę i dobrze usmażyć warzywa na patelnię.

Gdy pojawiły się na rynku, szturmem zdobyły serca zarówno kucharzy, jak i konsumentów. Są wygodne w użyciu i szybkie do przygotowania, a przy tym na tyle różnorodne, że mogą wzbogacić niemal każde danie. Gotowe mieszanki mają jednak swoje wady – nie zawsze zawierają pożądaną kompozycję składników. Ich przygotowanie wbrew pozorom może stanowić wyzwanie – wystarczy chwila nieuwagi i zamiast chrupiących, kolorowych warzyw otrzymamy burą papkę. Jak porządnie usmażyć warzywa na patelnię i jak przygotować je samodzielnie?

Warzywa na patelnię – jak przygotować samodzielnie

Gotowe mieszanki warzyw na patelnię są złożone ze składników pociętych w równe kawałki i na ogół wcześniej zblanszowanych. To dlatego wszystkie warzywa, nawet ziemniaki, dochodzą na patelni w tym samym czasie.

Przygotowując warzywa na patelnię należy je obrać, umyć i pokroić w kawałki równej wielkości. Mogą to być plasterki, talarki lub słupki. Następnie wszystkie rodzaje warzyw należy osobno zblanszować.

Blanszowanie może przebiegać na dwa sposoby:

  • wrzucając warzywa do gotującej się wody na kilka minut (w zależności od twardości warzywa), a następnie do wody z lodem
  • gotując warzywa na parze

Dzięki blanszowaniu warzywa, które zamierzamy zamrozić, zachowają ładny kolor i witaminy. Warzywa takie jak ziemniaki czy buraki należy blanszować dłużej, nawet około 5 minut, żeby po rozmrożeniu i wrzuceniu na patelnię miały szansę zmieknąć tak szybko, jak inne warzywa. Marchewce, brokułom czy cukinii wystarczą dwie minuty, a w przypadku groszku, kukurydzy czy bobu wystarczy minuta gotowania.

Po zblanszowaniu warzywa należy dokładnie osuszyć i ostudzić. Następnie można je wymieszać, zapakować w dowolnej wielkości porcje i zamrozić. Mrożone warzywa na patelnię można przechowywać w zamrażarce nawet rok.

Jak dobrze usmażyć warzywa na patelnię?

Jako że smażone warzywa to specjalność kuchni chińskiej, najlepiej wziąć przykład właśnie z Chińczyków i podczas smażenia warzyw na patelnię zastosować te same zasady, co dla dań typu stir-fry (LINK do tekstu o stir-fry), a więc:

  1. Na rozgrzaną patelnię (lub wok) wlać niedużą ilość oleju i dobrze go rozgrzać.
  2. Olej można dodatkowo zaromatyzować, np. cebulą, czosnkiem, chili i imbirem – wystarczy wrzucić posiekane składniki i przesmażyć, aż lekko zmiękną.
  3. Wrzucić warzywa (partiami lub wszystkie na raz) i smażyć, mieszając, przesuwając i podrzucając zawartość patelni tak, aby wszystkie kawałki warzyw równo się skarmelizowały. Należy pamiętać, aby warzywa nie były na patelni stłoczone, bo wtedy puszczą soki i będą się dusić, zamiast smażyć.
  4. Dowolnie przyprawić warzywa i dorzucić ewentualne dodatki, np. mięso, orzechy czy świeże zioła.

Na jakim oleju należy smażyć warzywa na patelnię?

Szybkie smażenie w wysokiej temperaturze wymaga odpowiedniego rodzaju tłuszczu – takiego, który ma wysoki punkt dymienia i neutralny smak. Do usmażenia warzyw z produktów marki Kruszwica najlepiej będą się nadawać:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 24 = 32

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.