Jak usmażyć i serwować pietruszkę?
Pietruszka rzadko kiedy stanowi jeden z głównych elementów dania w restauracyjnej karcie – i to niezależnie od charakteru lokalu. Zazwyczaj możemy ją spotkać w pęczku bulionowej włoszczyzny lub w surówce. A gdyby tak uczynić ją gwiazdą swoich potraw i to w dodatku w wersji smażonej? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Przekonajmy się!
Pietruszka korzeniowa, bo o niej będzie dziś mowa, w całości nadaje się do spożycia. Choć w kuchni sięgamy głównie po jej natkę, to jednak cała roślina może mieć pozytywny wpływ na naszą dietę. Pod kątem odżywczym szczególnie wartościowe są bogate w beta karoten i witaminę C liście pietruszki. Nie brakuje w nich także witaminy E. Jednak nie oznacza to, że korzeń pietruszki jest mało cenny dla naszego zdrowia. Stanowi źródło witamin C, A i K. I to właśnie jego wybierzemy do smażenia, ze względu na stałą, zwartą strukturę. Korzeń ten powinien być w miarę świeży (najlepszy sezon na pietruszkę przypada latem, opcjonalnie – wiosną), aby to proste danie zachwycało swoim aromatem i było delikatne w smaku.
Jak usmażyć pietruszkę?
Smażenie pietruszki jest nadal dosyć rzadko spotykane w Polsce. Nawet gotowe mieszanki warzywne na naszym rynku z reguły obfitują w inne warzywo korzeniowe – marchew. Smażonej pietruszki najłatwiej jest skosztować w kuchni bliskowschodniej, ale nasz przepis na niej nie bazuje. To klasyczna propozycja, którą w szybki sposób dodasz do swojej karty.
Smażona pietruszka – składniki
– 0,5 kg pietruszki
– Olej z Esencją Masła (w kuchni wegańskiej – olej rzepakowy TopQ)
– sól ziołowa
– pieprz czarny
– chili pieprz cayenne
– brązowy cukier
Smażona pietruszka – przygotowanie
Pietruszkę oczyść i delikatnie obierz. Pokrój ją w cienkie podłużne plastry (maksymalnie 0,5 cm grubości). Posyp je szczyptą chili, dodaj odrobinę pieprzu i posól całość. Na patelni rozgrzej Olej z Esencją Masła (lub TopQ). Wyłóż plastry i smaż z obydwu stron przez około osiem minut, dodając w trakcie pół łyżeczki cukru i regularnie obracając. Przed podaniem delikatnie odsącz pietruszkę z tłuszczu. Możesz ją posypać świeżymi ziołami, np. koperkiem.
Z czym serwować usmażoną pietruszkę?
Smażona pietruszka świetnie się komponuje z klasycznym sosem aioli. Doskonale współgra z kaszą bulgur, kozim serem, filetem z indyka lub kurczaka oraz sałatką ze świeżych warzyw. Możesz ją traktować jako zamiennik ziemniaków, albo podawać razem z nimi, jako jedną kompozycję. Smażona pietruszka dobrze się sprawdzi w kuchni wegańskiej, jako dodatek do burgera lub… jego zawartość. Wady? Smażona pietruszka ma dosyć charakterystyczny, jednolity smak. Bez umiejętnego doprawienia, może być niestety lekko mdła. Nie żałuj więc swoich sprawdzonych przypraw!
Inne pomysły na podanie pietruszki
Jeśli nie znajdziesz miejsca w swoim menu dla smażonej pietruszki, rozważ inne, niebanalne formy podania tego warzywa. Pieczona pietruszka z kalarepą, marchewką, selerem i batatem to zdrowy starter (zobacz nasz przepis na warzywne frytki: TUTAJ). Pietruszka po tunezyjsku, pietruszka duszona w słodkim, miodowym sosie z dodatkiem chili, zupa krem z pietruszki i gruszki… opcji na serwowanie pietruszki jest naprawdę wiele. Po prostu poszukaj tej najlepiej dopasowanej do charakteru swojego lokalu oraz karty dań.