Jak usmażyć jagnięcinę?

Mięso   28.08.2020

Jagnięcina to jeden ze skarbów brytyjskiej kuchni i ulubiony lokalny przysmak. W końcu 3 000 lat tradycji hodowli owiec zobowiązuje. Dlatego mieszkańcy Wysp doszli do perfekcji w przyrządzaniu tego wyśmienitego mięsa. Swoje wyjątkowe walory smakowe brytyjska jagnięcina zawdzięcza warunkom naturalnym i metodom hodowli. Owce wypasane są na łąkach pokrytych soczystą trawą, a hodowcy stosują jedne z najwyższych standardów dobrostanu zwierząt na świecie. Wyjątkowo delikatny aromat brytyjskiej jagnięciny, jej kruchość, sprężystość i soczystość są doceniane przez miłośników sztuki kulinarnej na całym świecie.

Brytyjska jagnięcina jest niezwykle wdzięcznym produktem w kuchni – można ją przyrządzać na wiele sposobów: smażyć, piec, grillować, dusić… Dziś skupimy się na smażeniu, aby brytyjska jagnięcina smakowała jak najlepiej za każdym razem, kiedy po nią sięgniecie!

Szybkie smażenie na dużym ogniu (stir-fry)

Stir-fry (tzn. smażenie w ruchu), czyli szybkie smażenie na dużym ogniu mieszając, to doskonała, szybka metoda obróbki, ponieważ cienkie paski mięsa potrzebują tylko kilka minut na patelni. Podczas takiego smażenia używamy niewielkiej ilości oleju (1 łyżka). Wykorzystaj olej rzepakowy, ponieważ można go podgrzać do wyższej temperatury. Stosuj wok lub dużą patelnię z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Zawsze upewnij się, że patelnia lub wok jest dobrze rozgrzany, dodając niewielką ilość mięsa – powinno zacząć skwierczeć, jeśli temperatura jest odpowiednia. Najlepiej okroić mięso z nadmiaru tłuszczu i pokroić na paski o grubości około 1 cm, zgodnie z układem włókien, aby zmiękło, ale nie uległo skurczeniu.

Przygotowanie:

 1. Podgrzej 15 ml (1 łyżkę) oleju rzepakowego w woku lub na dużej patelni.
 2. Dodaj mięso i smaż metodą stir-fry zgodnie z podanym czasem.
 3. Najpierw dodaj najtwardsze warzywa (np. marchew, cebulę) i smaż przez 2-3 minuty, a dopiero potem dodaj resztę.
 4. Dodaj wybrany sos (do 150 ml) i smaż przez kolejnych kilka minut.
Jagnięcina Czas smażenia
Udziec, polędwiczka z karku pokrojone w paski około 1 cm 2-4 minuty plus 2 minuty z warzywami

Sugerowane warzywa do smażenia:

 • kukurydza słodka, groszek zielony
 • kiełki bambusa, por
 • kiełki fasoli, grzyby
 • brokuły, groszek
 • marchew, papryka
 • papryka, młoda cebulka
 • cykoria, botwinka
 • cukinia, groszek cukrowy

lub spróbuj też zestawy gotowych warzyw do szybkiego przygotowania.

Smażenie na patelni (pan frying)

Smażenie na patelni lub tak zwane „płytkie smażenie” to szybki sposób przygotowania małych kawałków mięsa na odkrytej patelni lub płycie.

 1. Użyj patelni z grubym dnem, patelni beztłuszczowej lub woka.
 2. Zalecamy wykorzystanie niewielkiej ilości oleju rzepakowego.
 3. Przed dodaniem mięsa upewnij się, że patelnia jest gorąca.
 4. Smaż mięso z każdej strony na mocnym ogniu, aby zamknąć pory i zachować soczystość.
 5. Przewróć steki tylko raz podczas smażenia, dzięki temu zachowają więcej soczystości.
 6. Jeżeli korzystasz z patelni grillowej, posmaruj steki lub kotlety olejem z obu stron i upewnij się, że patelnia jest gorąca, zanim dodasz mięso.
Jagnięcina Czas smażenia
Udziec (z kością i bez kości), biodrówka, łopatka, rostbef – 2 cm grubości Smażenie z jednej strony: 4-6 minut
Udziec (z kością i bez kości), biodrówka, karkówka, rostbef – 2+ cm grubości Smażenie z jednej strony: 6-8 minut
Rostbef, biodrówka, kotlety – 2 cm grubości Smażenie z jednej strony: 6-8 minut
Burgery 1-2 cm grubości Smażenie z jednej strony: 4-6 minut
Mielone 4-6 minut – na patelni z grubym dnem, bez tłuszczu lub z małą ilością oleju

 

Przyrządzenie każdego rodzaju mięsa, nawet tak łatwego w przygotowaniu jak jagnięcina, wymaga pewnego wyczucia. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was przydatne, a brytyjska jagnięcina zachwyci Was swoją kruchością, soczystością i wyrafinowanym smakiem.

Zobacz też: Brytyjska jagnięcina – ikona angielskiej kuchni 

Przepisy na przygotowanie jagnięciny znajdziecie na brytyjskiesmaki.pl/przepisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 + = 8

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.