Jak wybierać ryby i owoce morza? Rozmowa z Agatą Dajczak z MOWI Poland

Znad patelni   18.09.2019

O tym, co warto wiedzieć o certyfikatach i dlaczego należy wybierać ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów i kontrolowanych hodowli, opowiada nam Agata Dajczak z MOWI Poland S.A.

MOWI specjalizuje się w hodowli i przetwórstwie łososia atlantyckiego, zapewniając mu warunki zbliżone do naturalnych, ekologiczną karmę i bezstresowe życie. Wyroby marki można kupić na ponad 70 rynkach całego świata, jest ona liderem w swojej kategorii i synonimem najwyższej jakości.

Dlaczego warto wybierać ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów?

Świadomy wybór ryb i owoców morza przekłada się na realny wpływ na środowisko morskie i ekosystem. Ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów nie zagrażają przetrwaniu gatunków. Takie połowy są zgodne z obowiązującymi normami, a hodowla poławianych w ten sposób gatunków nie wpływa negatywnie na środowisko i różnorodność biologiczną mórz i oceanów.
Droga, którą przebywają certyfikowane ryby i owoce morza jest szczegółowo monitorowana od początku do końca łańcucha dostaw. Dzięki temu można sprawdzić dokładnie w jaki sposób trafiły z mórz i oceanów na nasze talerze, czym były karmione, w jakich warunkach wzrastały, jak zostały przetransportowane, a następnie dokonać świadomego wyboru opartego na wiedzy.

Na jakie certyfikaty i oznaczenia należy zwracać uwagę kupując te produkty?

Kluczowe są certyfikaty MSC (dla ryb dziko żyjących) oraz ASC (dla ryb hodowlanych).

Certyfikat MSC (Marine Stewardship Council) gwarantuje, że ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów, które spełniają normy środowiskowe. Aby produkt rybny mógł być oznaczony certyfikatem MSC, ryby lub owoce morza użyte do jego przygotowania muszą pochodzić z łowiska certyfikowanego zgodnie ze Standardami Rybołówstwa MSC. Standardy te zostały opracowane po konsultacji z szerokim gronem ekspertów w skład którego wchodzą rybacy, naukowcy, przedstawiciele przemysłu rybnego oraz przedstawiciele organizacji ochrony przyrody. Nadany certyfikat jest ważny 5 lat i podlega corocznym audytom.
Ponadto Standardy Zrównoważonego Rybołówstwa MSC podlegają cyklicznej rewizji. Co 5 lat zespół ekspertów sprawdza, czy standardy opierają się na najlepszych znanych praktykach i wiedzy naukowej.

Aby otrzymać certyfikat, rybacy muszą udowodnić, że:

  • stada ryb są zrównoważone, co oznacza, że w morzu pozostaje wystarczająca ilość osobników, aby mogły się rozmnażać
  • połowy nie naruszają całości środowiska morskiego
  • potrafią sprawnie zarządzać rybołówstwami i szybko zareagować w wypadku zmiany sytuacji na danym łowisku

Certyfikat ASC (Aquaculture Stewardship Council) gwarantuje, że ryby i owoce morza pochodzą z hodowli prowadzonych w sposób odpowiedzialny. Bazuje on na standardach wypracowanych w procesach tzw. dialogów dotyczących danego gatunku.
Certyfikat ASC, nazywany także certyfikatem zrównoważonej hodowli, pomaga firmom i organizacjom promować oraz identyfikować ryby hodowlane jako pochodzące z odpowiedzialnych hodowli.

Czy owoce morza i ryby z certyfikatami różnią się w jakiś sposób od tych hodowanych czy łowionych bez nadzoru?

Połowy ryb i owoców morza bez nadzoru stanowią duże zagrożenie dla morskiego ekosystemu. Brak systemowych ograniczeń i odpowiedniej kontroli limitów połowów może prowadzić do zmniejszenia lub nawet wyginięcia gatunków, co doprowadziłoby do zaburzenia bioróżnorodności ekosystemów wodnych.
Mimo braku wielkich różnic w smaku, ryby i owoce morza poławiane w sposób niezrównoważony, czyli niespełniający wyżej opisanych założeń, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą one zawierać w sobie cząsteczki metali ciężkich, plastiku i innych toksyn. Wybór certyfikowanych produktów pozwoli na uniknięcie tego ryzyka.

Jakie znaczenie dla środowiska i dla naszego zdrowia mają nasze wybory w tym względzie?

Kupując certyfikowane ryby i owoce morza nie tylko działamy na rzecz ochrony środowiska oraz zasobów mórz i oceanów, ale także przyczyniamy się do poprawy naszego zdrowia. Według wielu badań naukowych wybór produktów rybnych korzystnie wpływa na nasz organizm. Owoce morza są dobrze przyswajalnym źródłem wysokowartościowego białka oraz witamin z grupy B, jodu, wapnia, selenu i fluoru. Ryby, w szczególności morskie, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, witaminy z grupy A, B i D, potas, fosfor, wapń, magnez oraz sód. Wybierając świadomie, mamy pewność, że produkt na naszym talerzu jest bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

41 − = 31

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.