atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak wybierać ryby i owoce morza? Rozmowa z Agatą Dajczak z MOWI Poland

Jak wybierać ryby i owoce morza? Rozmowa z Agatą Dajczak z MOWI Poland

O tym, co warto wiedzieć o certyfikatach i dlaczego należy wybierać ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów i kontrolowanych hodowli, opowiada nam Agata Dajczak z MOWI Poland S.A.

MOWI specjalizuje się w hodowli i przetwórstwie łososia atlantyckiego, zapewniając mu warunki zbliżone do naturalnych, ekologiczną karmę i bezstresowe życie. Wyroby marki można kupić na ponad 70 rynkach całego świata, jest ona liderem w swojej kategorii i synonimem najwyższej jakości.

Dlaczego warto wybierać ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów?

Świadomy wybór ryb i owoców morza przekłada się na realny wpływ na środowisko morskie i ekosystem. Ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów nie zagrażają przetrwaniu gatunków. Takie połowy są zgodne z obowiązującymi normami, a hodowla poławianych w ten sposób gatunków nie wpływa negatywnie na środowisko i różnorodność biologiczną mórz i oceanów.
Droga, którą przebywają certyfikowane ryby i owoce morza jest szczegółowo monitorowana od początku do końca łańcucha dostaw. Dzięki temu można sprawdzić dokładnie w jaki sposób trafiły z mórz i oceanów na nasze talerze, czym były karmione, w jakich warunkach wzrastały, jak zostały przetransportowane, a następnie dokonać świadomego wyboru opartego na wiedzy.

Na jakie certyfikaty i oznaczenia należy zwracać uwagę kupując te produkty?

Kluczowe są certyfikaty MSC (dla ryb dziko żyjących) oraz ASC (dla ryb hodowlanych).

Certyfikat MSC (Marine Stewardship Council) gwarantuje, że ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów, które spełniają normy środowiskowe. Aby produkt rybny mógł być oznaczony certyfikatem MSC, ryby lub owoce morza użyte do jego przygotowania muszą pochodzić z łowiska certyfikowanego zgodnie ze Standardami Rybołówstwa MSC. Standardy te zostały opracowane po konsultacji z szerokim gronem ekspertów w skład którego wchodzą rybacy, naukowcy, przedstawiciele przemysłu rybnego oraz przedstawiciele organizacji ochrony przyrody. Nadany certyfikat jest ważny 5 lat i podlega corocznym audytom.
Ponadto Standardy Zrównoważonego Rybołówstwa MSC podlegają cyklicznej rewizji. Co 5 lat zespół ekspertów sprawdza, czy standardy opierają się na najlepszych znanych praktykach i wiedzy naukowej.

Aby otrzymać certyfikat, rybacy muszą udowodnić, że:

  • stada ryb są zrównoważone, co oznacza, że w morzu pozostaje wystarczająca ilość osobników, aby mogły się rozmnażać
  • połowy nie naruszają całości środowiska morskiego
  • potrafią sprawnie zarządzać rybołówstwami i szybko zareagować w wypadku zmiany sytuacji na danym łowisku

Certyfikat ASC (Aquaculture Stewardship Council) gwarantuje, że ryby i owoce morza pochodzą z hodowli prowadzonych w sposób odpowiedzialny. Bazuje on na standardach wypracowanych w procesach tzw. dialogów dotyczących danego gatunku.
Certyfikat ASC, nazywany także certyfikatem zrównoważonej hodowli, pomaga firmom i organizacjom promować oraz identyfikować ryby hodowlane jako pochodzące z odpowiedzialnych hodowli.

Czy owoce morza i ryby z certyfikatami różnią się w jakiś sposób od tych hodowanych czy łowionych bez nadzoru?

Połowy ryb i owoców morza bez nadzoru stanowią duże zagrożenie dla morskiego ekosystemu. Brak systemowych ograniczeń i odpowiedniej kontroli limitów połowów może prowadzić do zmniejszenia lub nawet wyginięcia gatunków, co doprowadziłoby do zaburzenia bioróżnorodności ekosystemów wodnych.
Mimo braku wielkich różnic w smaku, ryby i owoce morza poławiane w sposób niezrównoważony, czyli niespełniający wyżej opisanych założeń, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą one zawierać w sobie cząsteczki metali ciężkich, plastiku i innych toksyn. Wybór certyfikowanych produktów pozwoli na uniknięcie tego ryzyka.

Jakie znaczenie dla środowiska i dla naszego zdrowia mają nasze wybory w tym względzie?

Kupując certyfikowane ryby i owoce morza nie tylko działamy na rzecz ochrony środowiska oraz zasobów mórz i oceanów, ale także przyczyniamy się do poprawy naszego zdrowia. Według wielu badań naukowych wybór produktów rybnych korzystnie wpływa na nasz organizm. Owoce morza są dobrze przyswajalnym źródłem wysokowartościowego białka oraz witamin z grupy B, jodu, wapnia, selenu i fluoru. Ryby, w szczególności morskie, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, witaminy z grupy A, B i D, potas, fosfor, wapń, magnez oraz sód. Wybierając świadomie, mamy pewność, że produkt na naszym talerzu jest bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń