atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Jak zrobić wegańskie donuty?

Jak zrobić wegańskie donuty?

Wege desery cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Pisaliśmy już o wegańskich faworkach, ale teraz nadszedł czas na donuty, czyli pączki z dziurką w środku i ozdobą z cukru pudru. Zobacz, jak je przygotować. Rozszerz swoją karnawałową ofertę w prosty sposób. 

Już 10% Polek i Polaków wybrało dietę wege. Jeśli chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do tej dynamicznie rosnącej grupy docelowej, to jest na to bardzo prosty sposób. Wstrzel się w sezonowe trendy z daniami i pojedynczymi produktami, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. W okresie karnawałowym są to oczywiście słodkości, a wśród nich – donuty. 

Jak przygotować wegańskie donuty? Przepis

Do przygotowania wegańskich donutów potrzebujesz niemal identycznych składników, jakie znajdziesz w tradycyjnym przepisie na pączki. Ważna jest natomiast kwestia ich smażenia – użyj jakościowej frytury (smalec zdecydowanie odpada). Opcjonalnie możesz zastąpić ją olejem TopQ o wysokim punkcie dymienia. Pamiętaj również, aby smażyć małe partie donutów, dzięki czemu unikniesz spadku temperatury w smażalniku, a zatem i surowego ciasta w środku. Jeżeli preferujesz wersję pieczoną, to przygotowane ciasto na donuty możesz umieścić w specjalnej silikonowej formie z wewnętrznym okręgiem. Dzięki temu Twój deser będzie idealnie równy. 

Przed przystąpieniem do przygotowania wege donutów upewnij się, że wszystkie składniki z receptury są już w temperaturze pokojowej. 

Składniki  

  • 1 kg mąki pszennej 
  • 40 g drożdży suchych
  • 1 mleczko kokosowe (możesz zastąpić mlekiem sojowym, użyj wtedy ilości analogicznej do standardowej puszki mleczka, ok. 400 ml)
  • 180 ml ciepłego oleju TopQ (certyfikowany olej wegański)
  • 300 g cukru
  • 3 łyżki rumu
  • cukier puder (opcjonalnie – do dekoracji)
  • Frytura Maestro Gold

Przygotowanie

Drożdze wymieszaj w szklance podgrzanego mleka kokosowego. Odczekaj. Następnie wymieszaj mąkę z połową cukru. Wlej drożdże. Dodaj podgrzany olej wegański (ciepły, ale absolutnie nie gorący), a następnie alkohol i resztę cukru. Wyrabiaj ciasto aż do uzyskania elastyczności. Pozostaw je na godzinę pod przykryciem. Ciasto przełóż na blat podsypany mąką. Wałkuj do grubości około 1 – 1,5 cm.  Wykrój kółka z ciasta, a w nich – jeszcze mniejsze kółka. Tak przygotowane ciasto ponownie przykryj i pozostaw na około 45 minut. Rozgrzej fryturę w smażalniku do temperatury 175℃. Wkładaj donuty partami i smaż z każdej strony przez około dwie minuty. Wszelkie ewentualne zanieczyszczenia usuwaj na bieżąco z tłuszczu. Gotowe wege donuty posyp obficie cukrem pudrem. 

PS W taki sam sposób możesz przygotować wegańskie pączki – po prostu nie wykrajaj na środku dziurki charakterystycznej dla donutów. Powodzenia!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń