Jedzenie festiwalowe

Znad patelni   28.07.2017

Już dawno minęły czasy, kiedy bywalcy muzycznych festiwali musieli zadowolić się frytkami, kiełbasą lub, w ostateczności, niesmaczną pizzą. Z roku na rok gastronomiczny repertuar tych letnich imprez staje się coraz bogatszy.

Na kształt obecnego menu festiwalowego miało wpływ kilka czynników. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy polskich festiwali mieli okazję zobaczyć, jak takie imprezy wyglądają za granicą. Na tamtejszych festiwalach oferta gastronomiczna już od dawna była bardzo różnorodna. Przeniesienie tych trendów na polski grunt nie było łatwe z prostej przyczyny — brakowało firm gastronomicznych i restauracji, których działalność obejmowałaby serwowanie jedzenia na festiwalach.

Czas na zmiany

Pionierem we wprowadzaniu ciekawej oferty gastronomicznej na festiwale był katowicki Off Festival. Jego organizatorzy chcieli, żeby jedzenie dostępne na imprezie dorównywało ambitnemu repertuarowi artystycznemu. Na festiwalu zaczęły wystawiać się stoiska przedstawicieli cenionych restauracji — najpierw krakowskich, a później także z innych miast. Z roku na rok oferta gastronomiczna jest coraz bogatsza. Uczestnicy mogą przebierać w rozmaitych propozycjach — między innymi z kuchni azjatyckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej… Każdy może znaleźć coś dla siebie — dostępne są między dania mięsne, wegańskie, wegetariańskie, bezglutenowe.

Foodtruckowa rewolucja

To, co umożliwiło tak duży rozwój oferty gastronomicznej na festiwalach, to fenomen ogromnej popularności food trucków. Mając do dyspozycji taki pojazd, można bez problemu serwować jedzenie w każdym miejscu w Polsce. Wiele restauracji jest obecnych nawet na kilku letnich festiwalach. Pod względem liczebności, prym wiedzie gdyński Open’er Festival, na którym w tym roku zjawiło się blisko kilkadziesiąt food trucków. Oferta była imponująca — kuchnie z różnych zakątków świata, oczywiście dostosowane do preferencji żywieniowych gości. Aby jeszcze bardziej dogodzić uczestnikom, zdecydowano się na wydzielenie osobnej strefy ze stoiskami i food truckami serwującymi kuchnię wegańską. Co najchętniej jedzono? Koreański ramen, wędzone (na miejscu!) i grillowane mięsa, rybne kanapki, burrito z szarpaną wołowiną, wytrawne tosty z karmelizowanym boczkiem, pizzę na cieście na zakwasie z mobilnej pizzerii, gofry w nowej odsłonie, i wiele, wiele innych.

Wystawienie się na festiwalu może być doskonałym pomysłem zarówno dla znanych i lubianych restauracji, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją działalność. To dobry sposób na promocję lokalu — jest szansa, że festiwalowi goście zawitają także w lokalu stacjonarnym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 38 = 44

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.