atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Kapusta kiszona zasmażana – przepis na dzień polskiej żywności

Kapusta kiszona zasmażana – przepis na dzień polskiej żywności

Kuba Steuermark

Polska tradycyjna kuchnia regionalna nie mogłaby istnieć bez różnych elementów, jednak jednym z najważniejszych (obok cebuli, ziemniaków i przypraw) są i zawsze były… kiszonki. A wśród nich ta jedyna – kapusta kiszona!

Zasmażaną kapustę kiszoną wykorzystujemy w różnych daniach. Najpopularniejsze z nich to choćby śląska ciapkapusta, w której łączymy nasz główny składnik z luźnym puree ziemniaczanym, cebulą i czasami boczkiem. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem, kiedy myślimy o zasmażanej kapuście, warto abyśmy „kombinowanie” rozpoczęli od… dodatków. Chodzi o składniki, które będą doskonale uzupełniały smak kapusty. 

Z i jak czym łączyć kapustę? 

Dla mnie zawsze w każdym przepisie kluczowe są dwie grupy produktów – po pierwsze takie, które będą stawały w kontrze do tekstury oraz głównego smaku i przełamią go, czyli połączenia typu: słodki/słony, gorzki/słony, chrupiący/aksamitny. Po drugie takie, które będą intensyfikowały smak podstawowy: są to na ogół tłuszcze, czyli nośniki smaku: masło, boczek, olej itd. Ciekawym zabiegiem jest też użycie samego głównego produktu w różnych formach po obróbce termicznej czy chemicznej, np. mieszanie kapusty kiszonej ze świeżą, albo łącznie różnych stopni wysmażenia, np. ciemna i klejąca mocno cukrowa kapusta ze świeżą oraz aromatyczną. Często dodawanie tego samego produktu partiami daje właśnie taki efekt. Np. smażąc kapustę, dodajemy ją do garnka w 3 albo 4 partiach, z czego te ostatnie będą twardsze i chrupiące.

Reasumując, w moim ulubionym przepisie wykorzystamy: tradycyjną kapustę kiszoną, wędzony boczek, słodkie jabłko oraz koper i odrobinę młodej (lub włoskiej) kapusty.

Składniki na 750 g zasmażanej kapusty:

– 500 g dobrej jakości odciśniętej kapusty kiszonej

– 300 g poszatkowanej drobno kapusty młodej (lub włoskiej)

– 100 g wędzonego surowego boczku

– 1 duże słodkie jabłko

– 1 biała cebula

– 200 ml soku jabłkowego

– 1 łyżka kopiasta mąki pszennej

– 100 g masła

– 1 pęczek koperku

Przepis:

W rondlu o grubym dnie podsmaż pocięty w kostkę boczek, a następnie dodaj masło, stop je i wrzuć drobno poszatkowaną młodą kapustę. Dodaj do niej pocięte w kostkę jabłko oraz cebulę. Zmniejsz ogień i duś pod przykryciem około 10 minut. W tym czasie wymieszaj zimny sok jabłkowy z mąką pszenną, aby stworzyć naturalny zagęszczacz. Dodaj kapustę kiszoną i sok jabłkowy. Całość wymieszaj, podgrzej i duś około 15-20 minut, aż zgęstnieje. Zgaś ogień i dodaj pocięty drobno koperek. Gotowe!

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń