Kontrola jakości tłuszczów

Tłuszcze   1.08.2017

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 1096) w sprawie określenia maksymalnych poziomów substancji zanieczyszczających, które mogą znajdować się w tłuszczach stosowanych do smażenia, oraz kryteriów dla metod analitycznych stosowanych do ich oznaczania, wprowadziło wymagania dotyczące bezpieczeństwa tłuszczów stosowanych do smażenia żywności w zakładach żywienia zbiorowego i zakładach produkcyjnych.

Podczas smażenia tłuszcz poddawany jest działaniu temperatury, wody i tlenu, które wpływają na jego degradację. W trakcie obróbki pojawiają się produkty uboczne, takie jak nadtlenki, związki polarne. Ich rodzaj oraz liczba zależne są nie tylko od właściwości danego oleju (frytury), ale też od smażonego produktu, jego masy i wielkości, czasu i temperatury smażenia oraz obecności przeciwutleniaczy.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce rozporządzeniem graniczne, dopuszczalne zawartości: związków polarnych nie może być większa niż 25%

Zawartość wolnych kwasów tłuszczowych w tłuszczach, wyrażonych jako liczba kwasowa (mg KOH/g tłuszczu), nie może być większa niż 2,5.

Specjalne testy (takie jak OleoTest ™ , stosowany przez polski SANEPID, test za pomocą testera tłuszczu LRSM czy test z użyciem miernika Testo) umożliwiają w prosty sposób sprawdzenie jakości oleju lub frytury.

Przeprowadzenie testu pozwala na ocenę stopnia zużycia frytury wyrażoną w procentowej zawartości związków polarnych. Do określenia zawartości związków polarnych w tłuszczach stosuje się metodę badania przesiewowego (screeningowego), tzw. szybkich testów (metoda szybka). W przypadku, gdy badana próbka wskazuje na przekroczenie dopuszczalnego poziomu związków, kierowana jest ona do oceny w badaniu wykonywanym metodą odniesienia.

OleoTest TM – co warto wiedzieć

OleoTest ™ (metoda szybka):

– łatwy w obsłudze i szybki w użyciu,

– mierzy zawartość procentową wszystkich związków polarnych,

– mobilny

– wymagana temp. oleju to tylko około 60 st. C

– nie wymaga filtrowania oleju

– bezpieczny w stosowaniu z żywnością

Źródło: http://www.oleotest.pl/

Link do Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001096

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

19 + = 24

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.