atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Koronawirus, a przedsiębiorcy – gdzie szukać pomocy?

Koronawirus, a przedsiębiorcy – gdzie szukać pomocy?

Pandemia korona wirusa boleśnie dotknęła przedsiębiorców – zarówno tych mniejszych, jak i wielkie korporacje. Gdzie szukać pomocy? W jaki sposób wnioskować o dofinansowania? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Informacje o pomocy dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej można znaleźć m. in. na stronach www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa, resortów rodziny, pracy i polityki społecznej oraz resortu finansów, ZUS, Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Rozwoju Przemysłu.

W jaki sposób skorzystać z dofinansowania do pensji swoich pracowników?

Wniosek można złożyć w formie elektronicznej dzięki przekierowaniu zamieszczonemu na stronie, lub w formie papierowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Na stronie zamieszczono wzory wniosków (https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-pensji-swoich-pracownikow). Informacje na ten temat można także znaleźć na stronie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej https://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen.

Jak uzyskać pożyczkę obrotową finansującą wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP?

Na stronie https://www.gov.pl/web/gov/pozyczka-obrotowa-finansujaca-wyplate-wynagrodzen-w-sektorze-msp można sprawdzić jak uzyskać pożyczkę obrotową finansującą wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP – umieszczono na niej także umożliwiające złożenie wniosków w odpowiednich instytucjach: www.praca.gov.pl. Informacje i wnioski w tej sprawie można znaleźć także na stronie MRPiPS pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow.

Jak skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące?

Strona https://www.gov.pl/web/gov/zwolnienie-ze-skladek-ZUS-na-3-miesiace informuje, jak skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące, a przez zamieszczony odnośnik przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski w tej sprawie. Informacje i wzory wniosków można także znaleźć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W jaki sposób wnioskować do Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległych podatków?

Poprzez stronę https://www.gov.pl/web/gov/zawnioskuj-o-umorzenie-zaleglosci-podatkowej można dowiedzieć się, w jaki sposób wnioskować do Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległych podatków i wnioskować o to online.

W jaki sposób odliczyć stratę z bieżącego roku od dochodu za rok poprzedni?

Strona https://www.gov.pl/web/gov/odlicz-strate-za-2020-r-od-dochodu-za-2019-r zawiera wskazówki, w jaki sposób odliczyć stratę z bieżącego roku od dochodu za rok poprzedni, czyli jak zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Poprzez zamieszczone na niej odesłanie można złożyć wniosek online.

W jaki sposób zapłacić niższe zaliczki na PIT/CIT?

Na witrynie https://www.gov.pl/web/gov/zaplac-nizsze-zaliczki-na-pit-cit znalazły się wskazówki, w jaki sposób zapłacić niższe zaliczki na PIT/CIT, a dzięki zawartemu na niej przekierowaniu można złożyć wniosek online.

Gdzie znaleźć informacje o tzw. Tarczy antykryzysowej?

Informacje nt. tarczy kryzysowej dla przedsiębiorców znalazły się także na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/tarcza-antykryzysowa-dla-przedsiebiorcow oraz na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/tarcza-antykryzysowa-dla-przedsiebiorcow-1-osobowa-dzialalnosc-gospodarcza dla przedsiębiorców prowadzących 1-osobową działalność gospodarczą.

Jak dostać dofinansowanie na prowadzenie działalności w przypadku spadku obrotów?

Na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-na-prowadzenie-swojej-dzialalnosci samozatrudnieni mogą znaleźć informacje, jak dostać dofinansowanie na prowadzenie działalności w przypadku spadku obrotów. Informacje na ten temat zamieścił również resort rodziny, pracy i polityki społecznej na stronie https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/dofinansowanie.

W jaki sposób później zapłacić, bądź rozłożyć na raty należności do ZUS?

O tym, w jaki sposób później zapłacić, bądź rozłożyć na raty należności do ZUS informuje strona https://www.gov.pl/web/gov/zaplac-pozniej-lub-rozloz-na-raty-naleznosci-zus, dzięki odnośnikowi, wniosek można złożyć online. Taką możliwość daje także ZUS na swojej stronie.

Jak otrzymać niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy?

Informacje i wnioski dot. niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy zamieścił na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina/pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow MRPiPS. Można je także znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-niskooprocentowanej-pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow-ze-srodkow-funduszu-pracy.

Jak uzyskać korzystniejsze warunki gwarancji de minimis?

Jak uzyskać korzystniejsze warunki gwarancji de minimis (zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego) z Banku Gospodarstwa Krajowego wskazuje strona https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-korzystniejsze-warunki-gwarancji-de-minimis-z-bgk oraz strona banku https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancje-de-minimis/informacje-dla-przedsiebiorcow/.

Jak uzyskać jednorazowe tzw. świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł lub 1300 zł?

Jak uzyskać jednorazowe tzw. świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł lub 1300 zł, które ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, można się dowiedzieć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na stronie https://www.gov.pl/web/gov/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza. Dzięki odnośnikom wniosek można złożyć online.

Jak skorzystać z pożyczki obrotowej?

Jeśli firma ma deficyt w kapitale obrotowym i w 2019 r. osiągnęła ponad 4 mln zł obrotu, przedsiębiorca może skorzystać z pożyczki obrotowej od 0,8 mln do 5 mln zł, na okres do 6 lat od Agencji Rozwoju Przemysłu. Szczegółowe informacje zamieszczono na stronie https://www.arp-tarcza.pl/.

Na stronie Agencji https://www.arp-tarcza.pl/ znalazły się także informacje na temat leasingu operacyjnego przeznaczonego na refinansowanie leasingów dla przedsiębiorców prowadzących pełną księgowość, o obrotach powyżej 4 mln zł i posiadających dodatnie wyniki za 2019 r.

Gdzie znaleźć informacje dot. Tarczy antykryzysowej dla mikro, małych, średnich oraz dużych firm?

Na stronach Polskiego Funduszu Rozwoju można znaleźć informacje nt. Tarczy Finansowej PFR dla mikrofirm https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-mikrofirm.html; Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-malych-i-srednich-firm.html; oraz Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm https://pfr.pl/oferta/tarcza-finansowa-pfr-dla-duzych-firm.html.

Dalsze informacje będziemy aktualizować na bieżąco.

Autor: Adriana Głuchowska

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń