Kwasy tłuszczowe: omega-3, omega-6, omega-9. Dlaczego są ważne dla naszego zdrowia?
Organizm ludzki jest zdolny do syntezy wszystkich kwasów tłuszczowych poza dwoma wyjątkami: kwasem linolowym (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowym (ALA) z grupy omega-3. Dowiedzcie się, co jest w nich takiego specjalnego!
Zapraszamy do przeglądu trzech niezwykłych i cennych dla człowieka, grup kwasów tłuszczowych. Dbajmy o to, żeby zrobić dla nich miejsce w naszej kuchni. Jednocześnie warto pamiętać o spożywaniu ich we właściwych proporcjach.
Omega-3
Jeden z Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). To najbardziej wartościowa grupa kwasów tłuszczowych, a także najbardziej deficytowa – zarówno w naszej żywności i całym środowisku. Wpływa na pracę układu krwionośnego i rozwój układu nerwowego. Cennym źródłem kwasów omega-3 jest m.in. olej rzepakowy i tłuste ryby.
Omega-6
Podobnie jak omega-3, zaliczają się do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Regulują gospodarkę lipidową organizmu (w tym stężenie cholesterolu, poziom trójglicerydów) oraz pracę układu immunologicznego.
Co więcej:
Zarówno kwas omega-3, jak i omega-6 mogą pełnić swoje funkcje jedynie w odpowiedniej temperaturze – nie można poddawać ich obróbce termicznej.
Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku kwasów omega-3 do omega-6 w diecie – 1:5. To bardzo ważne, ponieważ zbyt duża ilość kwasów omega-6 ogranicza dostęp do organizmu kwasom omega-3. W ten sposób cenne kwasy omega-6 mogą stać się szkodliwe i powodować rozwój wielu chorób.
Omega-9
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, mniej podatne na oksydację, a przez to odporne na działanie wysokich temperatur. Nie tracą swoich właściwości podczas smażenia. Znajdują się w olejach roślinnych, np. rafinowanym oleju rzepakowym.