Lokalne menu, czyli jak serwować gościom to, co najlepsze

Znad patelni   6.10.2017

Globalny transport żywności jest obecnie jednym z najbardziej problematycznych zagadnień branży spożywczej. Co oznacza dla gastronomii? Po jakie sprawdzone rozwiązania możemy sięgnąć, aby nasze menu stało się lokalne?

W tegorocznym raporcie „Future of Food” autorzy przedstawiają wyniki swoich badań dotyczących trendów związanych z przyszłością jedzenia. Jeden z działów poświęcony jest kwestii globalnego transportu żywności i działań, które już teraz są podejmowane, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko – i nasze zdrowie. To ważna wiedza dla osób związanych z gastronomią.

Problemy dziś
Jak to możliwe, że żywność transportowana z drugiego końca świata jest tańsza niż ta lokalna? Zaopatrując się w nią, nie oszczędzamy, a wręcz przeciwnie – tracimy na jakości i smaku naszych dań. Na pokonujących setki tysięcy kilometrów owocach i warzywach stosuje się substancje, między innymi środki konserwujące i grzybobójcze, które nie pozostają obojętne dla ludzkiego zdrowia.

Co możemy zmienić?
Coraz więcej kucharzy wie, że nie warto serwować zimą „świeżych” pomidorów, a egzotyczne owoce nie sprawiają, że nasze dania stają się bardziej efektowne. Wiedzą to także konsumenci – goście. Trend wybierania lokalnej, sezonowej żywności staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Powstają kooperatywy spożywcze, które łączą producentów – rolników bezpośrednio z konsumentami. Dzięki temu ci pierwsi otrzymują dobrą cenę za swoje produkty, a kupujący mogą cieszyć się wysoką jakością i pewnością pochodzenia zakupu. Kupowanie bezpośrednio u rolników, plantatorów to także wspieranie lokalnej gospodarki.
Warto sprawdzić, czy mamy taką możliwość w pobliżu. Wielu rolników i hodowców można znaleźć online, na przykład na stronie lokalnazywnosc.pl albo jedzlokalnie.pl. Niektórzy właściciele restauracji idą o krok dalej i decydują się na założenie własnej hodowli bądź uprawy, często tuż obok swojego lokalu.

Co dalej?

Trend lokalnej żywności będzie stawał się coraz bardziej powszechny. Przewiduje się także, że większe znaczenie będzie zyskiwać miejskie rolnictwo – stale rosnące miasta muszą zacząć same produkować żywność, by wyżywić swoich mieszkańców. To krok do tego, by stały się samowystarczalne.

Źródło:
Natalia Hatalska, „Future Of Food 2017”, wyd. Infuture Hatalska Foresight Institute

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

48 + = 58

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.