Mięso z kurczaka – jak je smażyć?

Mięso   2.10.2017

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego! A jak jest naprawdę? Jak perfekcyjnie usmażyć kurczaka?

Idealnie usmażony kurczak powinien być delikatny i miękki w środku, na zewnątrz zaś chrupiący i złocisty. Aby osiągnąć ten efekt, musimy mieć na względzie trzy kwestie: czas i temperaturę smażenia oraz odpowiedni olej. Do dzieła!

Zaczynamy od tłuszczu

Do smażenia kurczaka na patelni idealnie sprawdzi się olej rafinowany o wysokim punkcie dymienia – np. olej rzepakowy. Rozgrzewamy na patelni niewielką ilość tłuszczu, najlepiej do 175 stopni. Powinien pokryć całe dno patelni. Następnie dodajemy kurczaka.

Do smażenia kurczaka zanurzeniowo wybieramy frytury płynne lub półpłynne, o temperaturze dymienia powyżej 220 stopni.
By poprawić smak kurczaka, warto dodać odrobinę masła do smażenia zgodnie z zasadą kuchni francuskiej.

Czas smażenia

Czas smażenia zależy od gramatury i rodzaju mięsa. W zależności od preferencji, możemy zdecydować się na filet albo mniejsze kawałki kurczaka. Po kilku minutach smażenia białko się ścina, a mięso zaczyna się rumienić – oznacza to, że do jego wnętrza nie przedostaje się tłuszcz, a zostają zachowane soki, witaminy i minerały. Musimy uważać, by nie smażyć zbyt długo, bowiem kurczak może bardzo łatwo stać się suchy. Dlatego dążymy do momentu, aż nabierze złocistego koloru. Smażymy z każdej strony:

– małe kawałki: 6-7 minut,

– filet: 9-10.

Uwaga, cenna kucharska technika: w przypadku smażenia całego kurczaka, warto do jego środka włożyć połówkę obranej cebuli!

Temperatura – nie za gorąco

Smażymy kurczaka partiami, w głębokim tłuszczu – pilnujemy, aby temperatura frytury w smażalniku wynosiła cały czas 175 stopni. Ilość smażonej porcji powinna wynosić 1/10 w stosunku do ilości oleju. Jeżeli przeładujemy smażalnik, temperatura oleju szybko spadnie, a mięso wchłonie go za dużo.

Podobnie ze skrzydełkami smażonymi – frytujemy je partiami. Natomiast udka możemy wstępnie podsmażyć, co pozwoli nam zamknąć powierzchnię mięsa. Wtedy możemy kontynuować obróbkę.

Wystarczy, że będziecie trzymać się tych trzech zasad. Cała reszta zależy od Waszej inwencji! Możecie wykorzystywać ulubione części kurczaka, smażyć na płytkim bądź głębokim tłuszczu, frytować… Warto zainspirować się amerykańskim sposobem na smażonego kurczaka: obtoczyć go w panierce z mąki i… maślanki. Następnie smażyć na głębokim tłuszczu, aż stanie się idealnie złoty i chrupiący.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 45 = 52

Napewno sprawdze rady, mam nadzieję, że od dzisiaj moje mięso bedzie jeszcze lepsze. Zawsze kupuję od dobrowolskich, moim zdaniem mają najsmacznejsze mięso.
Autor: bozenaK

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.