Na czym smaży świat, czyli jakie oleje są popularne w innych krajach?

Znad patelni   12.10.2017

Za sprawą globalizacji mamy wszystkie oleje świata na wyciągnięcie ręki. Znając ich właściwości, możemy odpowiednio wykorzystywać je w naszej pracy. Warto jednak dowiedzieć się o tłuszczach jeszcze więcej – skąd pochodzą i gdzie się ich używa.

Olej rzepakowy
Olej rzepakowy to jeden z najpopularniejszych olejów na świecie. Produkuje się go Europie, Chinach i Kanadzie. Dzięki bogatym właściwościom odżywczym, między innymi prozdrowotnym proporcjom kwasów omega-6 i omega-3, jest powszechnie ceniony i plasuje się na trzecim miejscu najczęściej konsumowanych tłuszczów roślinnych. Jest idealnym olejem kulinarnym – wysoki punkt dymienia (242°C) sprawia, że można go wykorzystywać do smażenia niemal każdej potrawy. Największe spożycie: Unia Europejska, Chiny, Stany Zjednoczone.

Olej arachidowy
Olej arachidowy jest najpowszechniej stosowany w kuchniach azjatyckich – w Chinach i Indiach. Tam też jest najczęściej produkowany. Rafinowany nadaje się doskonale do smażenia – ma wysoki punkt dymienia (225°C), zaś prażony używa się jako dodatek smakowy.

Oliwa z oliwek
To jeden z najważniejszych składników dań kuchni śródziemnomorskiej. W zależności od postaci, stosuje się ją jako dodatek do dań (extra virgin) albo do smażenia typu sauté (virgin). Największy udział w światowej produkcji oliwy z oliwek ma Hiszpania, a za nią plasują się Włochy, Grecja, Tunezja, Turcja, Maroko. Co ciekawe, oliwa jest także produkowana w Australii i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej spożywa się jej w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Olej palmowy
Olej palmowy otrzymuje się z miąższu olejowca gwinejskiego. Jego główni producenci to Indonezja i Malezja. Stanowi największą część światowej konsumpcji olejów – powszechnie używa się go w większości krajów świata, przede wszystkim w produkcji żywności. Najbardziej kontrowersyjny ze względu na wpływ jego produkcji na środowisko naturalne. Istotne jest pozyskiwanie tego produktu ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł. Najwyższa konsumpcja: Indonezja, Indie, Europa, Chiny.

Olej sojowy
Wytłaczany z ziaren soi zwyczajnej. Produkuje się go w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Ze względu na wysoką temperaturę dymienia (238°C), w gastronomii używany przede wszystkim do smażenia. Najwięcej spożywa się go w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Olej kokosowy
Otrzymuje się go z kopra, czyli wysuszonego miąższu orzechów palmy kokosowej. Produkowany na Filipinach, w Indonezji, w Indiach. W przemyśle spożywczym przede wszystkim stosowany w cukiernictwie i produkcji tłuszczów smażalniczych. Najwięcej spożywa się go w Filipinach, w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Źródło:
https://www.statista.com/statistics/263937/vegetable-oils-global-consumption/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 5 = 1

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.