atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Na czym smaży świat, czyli jakie oleje są popularne w innych krajach?

Na czym smaży świat, czyli jakie oleje są popularne w innych krajach?

Za sprawą globalizacji mamy wszystkie oleje świata na wyciągnięcie ręki. Znając ich właściwości, możemy odpowiednio wykorzystywać je w naszej pracy. Warto jednak dowiedzieć się o tłuszczach jeszcze więcej – skąd pochodzą i gdzie się ich używa.

Olej rzepakowy
Olej rzepakowy to jeden z najpopularniejszych olejów na świecie. Produkuje się go Europie, Chinach i Kanadzie. Dzięki bogatym właściwościom odżywczym, między innymi prozdrowotnym proporcjom kwasów omega-6 i omega-3, jest powszechnie ceniony i plasuje się na trzecim miejscu najczęściej konsumowanych tłuszczów roślinnych. Jest idealnym olejem kulinarnym – wysoki punkt dymienia (242°C) sprawia, że można go wykorzystywać do smażenia niemal każdej potrawy. Największe spożycie: Unia Europejska, Chiny, Stany Zjednoczone.

Olej arachidowy
Olej arachidowy jest najpowszechniej stosowany w kuchniach azjatyckich – w Chinach i Indiach. Tam też jest najczęściej produkowany. Rafinowany nadaje się doskonale do smażenia – ma wysoki punkt dymienia (225°C), zaś prażony używa się jako dodatek smakowy.

Oliwa z oliwek
To jeden z najważniejszych składników dań kuchni śródziemnomorskiej. W zależności od postaci, stosuje się ją jako dodatek do dań (extra virgin) albo do smażenia typu sauté (virgin). Największy udział w światowej produkcji oliwy z oliwek ma Hiszpania, a za nią plasują się Włochy, Grecja, Tunezja, Turcja, Maroko. Co ciekawe, oliwa jest także produkowana w Australii i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej spożywa się jej w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Olej palmowy
Olej palmowy otrzymuje się z miąższu olejowca gwinejskiego. Jego główni producenci to Indonezja i Malezja. Stanowi największą część światowej konsumpcji olejów – powszechnie używa się go w większości krajów świata, przede wszystkim w produkcji żywności. Najbardziej kontrowersyjny ze względu na wpływ jego produkcji na środowisko naturalne. Istotne jest pozyskiwanie tego produktu ze sprawdzonych, certyfikowanych źródeł. Najwyższa konsumpcja: Indonezja, Indie, Europa, Chiny.

Olej sojowy
Wytłaczany z ziaren soi zwyczajnej. Produkuje się go w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Argentynie. Ze względu na wysoką temperaturę dymienia (238°C), w gastronomii używany przede wszystkim do smażenia. Najwięcej spożywa się go w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Olej kokosowy
Otrzymuje się go z kopra, czyli wysuszonego miąższu orzechów palmy kokosowej. Produkowany na Filipinach, w Indonezji, w Indiach. W przemyśle spożywczym przede wszystkim stosowany w cukiernictwie i produkcji tłuszczów smażalniczych. Najwięcej spożywa się go w Filipinach, w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Źródło:
https://www.statista.com/statistics/263937/vegetable-oils-global-consumption/

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Katarzyna Żyła 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń