Najnowsze informacje dotyczące tarczy antykryzysowej – na dzień 31.10.2020

WspieramLokalneLokale   31.10.2020

Branżowa tarcza antykryzysowa ma za zadanie zapewnić wsparcie dla najbardziej poszkodowanych lockdownem branż już w listopadzie 2020 r. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacje w kwocie 5000 zł i odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od pracowników.

Na jakie wsparcie można liczyć w ramach Tarcz Antykryzysowych?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, iż w ramach poprzednich tarcz (Tarcz Antykryzysowej i Finansowej) do polskich przedsiębiorców oraz pracowników trafiło łącznie niemal 150 mld zł, a dzięki temu – jak zaznaczano – „firmy mogły lepiej przejść przez kryzys, a Polacy zachowali miejsca pracy”.

„W obliczu drugiej fali pandemii będziemy nadal wspierać przedsiębiorców i nie zostawimy ich samych sobie. Tym razem pomoc przeznaczona jest dla konkretnych branż” – dodała Kancelaria, informując, iż najnowsza pomoc będzie dotyczyła min. przedsiębiorstw z branży gastronomicznej.

„W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

1. Zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40 proc. rok do roku.
2. Świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku.
3. Mała dotacja w wysokości 5 tys. zł – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku”.

Tarcza branżowa dla najbardziej dotkniętych lockdownem sektorów w listopadzie 2020 r. ma opiewać na kwotę 1,8 mld zł. Ponadto, przedsiębiorcy z tych branż mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad 2020 roku, jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – „Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł”. Szczegółów jeszcze nie znamy…

Dodatkowo pracodawcy najbardziej dotkniętych epidemią branż będą mieli możliwość odroczenia płatności zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. „Wpłata zaliczek za październik, listopad, grudzień będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł” – podała KPRM, dodając, że oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocy przedsiębiorcom.

Adriana Głuchowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

90 − 89 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.