atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Najnowsze informacje dotyczące tarczy antykryzysowej – na dzień 31.10.2020

Najnowsze informacje dotyczące tarczy antykryzysowej – na dzień 31.10.2020

Branżowa tarcza antykryzysowa ma za zadanie zapewnić wsparcie dla najbardziej poszkodowanych lockdownem branż już w listopadzie 2020 r. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacje w kwocie 5000 zł i odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od pracowników.

Na jakie wsparcie można liczyć w ramach Tarcz Antykryzysowych?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, iż w ramach poprzednich tarcz (Tarcz Antykryzysowej i Finansowej) do polskich przedsiębiorców oraz pracowników trafiło łącznie niemal 150 mld zł, a dzięki temu – jak zaznaczano – „firmy mogły lepiej przejść przez kryzys, a Polacy zachowali miejsca pracy”.

„W obliczu drugiej fali pandemii będziemy nadal wspierać przedsiębiorców i nie zostawimy ich samych sobie. Tym razem pomoc przeznaczona jest dla konkretnych branż” – dodała Kancelaria, informując, iż najnowsza pomoc będzie dotyczyła min. przedsiębiorstw z branży gastronomicznej.

„W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

1. Zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40 proc. rok do roku.
2. Świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku.
3. Mała dotacja w wysokości 5 tys. zł – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku”.

Tarcza branżowa dla najbardziej dotkniętych lockdownem sektorów w listopadzie 2020 r. ma opiewać na kwotę 1,8 mld zł. Ponadto, przedsiębiorcy z tych branż mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad 2020 roku, jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – „Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł”. Szczegółów jeszcze nie znamy…

Dodatkowo pracodawcy najbardziej dotkniętych epidemią branż będą mieli możliwość odroczenia płatności zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. „Wpłata zaliczek za październik, listopad, grudzień będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł” – podała KPRM, dodając, że oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocy przedsiębiorcom.

Adriana Głuchowska

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się