Olej dyniowy – właściwości fizykochemiczne i lecznicze
Olej z pestek dyni to prawdziwa bomba smaku i składników odżywczych. Na tle innych olejów wyróżnia go ciemna, intensywna barwa (od ciemnozielonej do brązowej), a także orzechowy posmak i zapach. Ze względu na te cechy, olej dyniowy doskonale pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i do słodkich.
Właściwości fizykochemiczne
Olej dyniowy cechuje się bardzo wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych: zawiera około 54-68% wielonienasyconych i 14-28% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że jest jednym z najcenniejszych żywieniowo tłuszczów. Ze względu na to, że ponad połowę jego składu stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nie nadaje się on do smażenia czy innej obróbki termicznej powyżej 70°C. Liczne bioaktywne substancje, które zawiera olej, są niestabilne podczas smażenia. Spośród szczególnie cennych możemy wymienić m.in.: fitosterole, skwalen, kwasy fenolowe czy karotenoidy.
Na szczęście olej z pestek dyni doskonale sprawdza się przy wykańczaniu dań, jako dodatek do zup na etapie serwowania i w każdej “zimnej” aplikacji. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowotnymi właściwościami oleju, powinniśmy przechowywać go w ciemnym i chłodnym miejscu.
Właściwości lecznicze
Olej z pestek dyni pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia czy przerostu gruczołu krokowego. Ponadto bywa on stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w walce z pasożytami. Należy tu podkreślić, iż pomimo toksycznego działania na pasożyty, olej ten jest zdrowy oraz bezpieczny dla ludzi.
Warto wprowadzać oleje do codziennej suplementacji diety – dyniowy należy do tych szczególnie rekomendowanych. Łyżeczka pita dziennie wspomaga naturalne funkcje obronne organizmu.
Źródła:
- Akin G. i wsp. 2018: Cold-pressed pumpkin seed (Cucurbita pepo L.) oils from the central Anatolia region of Turkey:
- Characterization of phytosterols, squalene, tocols, phenolic acids, carotenoids and fatty acid bioactive compounds, GRASAS Y ACEITES 69 (1).
- Procida, G. i wsp. 2013: Chemical composition and functional characterisation of commercial pumpkin seed oil, J. Sci. Food Agric., 93: 1035-1041.
- Rutkowska J. i wsp. 2016: Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia, chemia, toksykologia, 385-389.
- Wroniak M., Cenkier J. 2015: Porównanie cech sensorycznych, fizyko-chemicznych i stabilności oksydatywnej wybranych olejów tłoczonych na zimno, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych.