Frytura idealna, czyli na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze frytury?
Tłuszcze przeznaczone do głębokiego smażenia powinny spełniać wiele różnych wymagań zależnych od tego, co chcemy usmażyć oraz jaki produkt końcowy…
Olej z pestek dyni to prawdziwa bomba smaku i składników odżywczych. Na tle innych olejów wyróżnia go ciemna, intensywna barwa (od ciemnozielonej do brązowej), a także orzechowy posmak i zapach. Ze względu na te cechy, olej dyniowy doskonale pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i do słodkich.
Olej dyniowy cechuje się bardzo wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych: zawiera około 54-68% wielonienasyconych i 14-28% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że jest jednym z najcenniejszych żywieniowo tłuszczów. Ze względu na to, że ponad połowę jego składu stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nie nadaje się on do smażenia czy innej obróbki termicznej powyżej 70°C. Liczne bioaktywne substancje, które zawiera olej, są niestabilne podczas smażenia. Spośród szczególnie cennych możemy wymienić m.in.: fitosterole, skwalen, kwasy fenolowe czy karotenoidy.
Na szczęście olej z pestek dyni doskonale sprawdza się przy wykańczaniu dań, jako dodatek do zup na etapie serwowania i w każdej “zimnej” aplikacji. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowotnymi właściwościami oleju, powinniśmy przechowywać go w ciemnym i chłodnym miejscu.
Olej z pestek dyni pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia czy przerostu gruczołu krokowego. Ponadto bywa on stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w walce z pasożytami. Należy tu podkreślić, iż pomimo toksycznego działania na pasożyty, olej ten jest zdrowy oraz bezpieczny dla ludzi.
Warto wprowadzać oleje do codziennej suplementacji diety – dyniowy należy do tych szczególnie rekomendowanych. Łyżeczka pita dziennie wspomaga naturalne funkcje obronne organizmu.
Źródła: