Olej dyniowy – właściwości fizykochemiczne i lecznicze

Tłuszcze   1.10.2019

Olej z pestek dyni to prawdziwa bomba smaku i składników odżywczych. Na tle innych olejów wyróżnia go ciemna, intensywna barwa (od ciemnozielonej do brązowej), a także orzechowy posmak i zapach. Ze względu na te cechy, olej dyniowy doskonale pasuje zarówno do dań wytrawnych, jak i do słodkich.

Właściwości fizykochemiczne

Olej dyniowy cechuje się bardzo wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych: zawiera około 54-68% wielonienasyconych i 14-28% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że jest jednym z najcenniejszych żywieniowo tłuszczów. Ze względu na to, że ponad połowę jego składu stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nie nadaje się on do smażenia czy innej obróbki termicznej powyżej 70°C. Liczne bioaktywne substancje, które zawiera olej, są niestabilne podczas smażenia. Spośród szczególnie cennych możemy wymienić m.in.: fitosterole, skwalen, kwasy fenolowe czy karotenoidy.
Na szczęście olej z pestek dyni doskonale sprawdza się przy wykańczaniu dań, jako dodatek do zup na etapie serwowania i w każdej “zimnej” aplikacji. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowotnymi właściwościami oleju, powinniśmy przechowywać go w ciemnym i chłodnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Olej z pestek dyni pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia czy przerostu gruczołu krokowego. Ponadto bywa on stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w walce z pasożytami. Należy tu podkreślić, iż pomimo toksycznego działania na pasożyty, olej ten jest zdrowy oraz bezpieczny dla ludzi.

Warto wprowadzać oleje do codziennej suplementacji diety – dyniowy należy do tych szczególnie rekomendowanych. Łyżeczka pita dziennie wspomaga naturalne funkcje obronne organizmu.

Źródła:

  1. Akin G. i wsp. 2018: Cold-pressed pumpkin seed (Cucurbita pepo L.) oils from the central Anatolia region of Turkey:
  2. Characterization of phytosterols, squalene, tocols, phenolic acids, carotenoids and fatty acid bioactive compounds, GRASAS Y ACEITES 69 (1).
  3. Procida, G. i wsp. 2013: Chemical composition and functional characterisation of commercial pumpkin seed oil, J. Sci. Food Agric., 93: 1035-1041.
  4. Rutkowska J. i wsp. 2016: Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia, chemia, toksykologia, 385-389.
  5. Wroniak M., Cenkier J. 2015: Porównanie cech sensorycznych, fizyko-chemicznych i stabilności oksydatywnej wybranych olejów tłoczonych na zimno, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 + = 12

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.