Olej rzepakowy

Tłuszcze   14.08.2017

Olej rzepakowy to olej pozyskiwany z nasion rzepaku, należącego do rodziny roślin kapustowatych. Olej surowy/tłoczony na zimno nie  jest poddany procesowi oczyszczania. Charakteryzuje go  jasnożółty kolor oraz delikatny zapach i charakterystyczny smak.

Olej rzepakowy, zwany także „oliwą Północy” jest jednym z najczęściej spożywanych tłuszczów roślinnych w naszym kraju. Jednak mimo swojej popularności, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego licznych zalet. Oprócz tego, że nadaje się do smażenia, olej rzepakowy zawiera wiele składników cennych dla organizmu, przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, sterole, witaminy E, A, K, a także beta-karoten.

Oliwa północy

Olej rzepakowy spośród wszystkich olejów charakteryzuje się jedną z największych zawartości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Uważa się, że w organizmie przyczyniają się one między innymi do zmniejszenia ilości tzw. złego (LDL) i zwiększenia dobrego cholesterolu (HDL).

Olej rzepakowy należy również do olejów najbogatszych w wielonienasycone kwasy omega-3 i wyprzedza pod tym względem oliwę. Według ustaleń dietetyków ważne jest, aby w diecie zachować odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, która optymalnie powinna wynosić około 2:1 (najlepiej w granicach od 4:1 do 1:1). Takie właśnie proporcje tłuszczów wielonienasyconych znajdziemy w oleju rzepakowym.

Ponadto olej rzepakowy charakteryzuje najmniejsza spośród wszystkich olejów i tłuszczów zawartością niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych.

Dla wzroku, serca i urody

Olej rzepakowy jest jednym z olejów najbogatszych w prowitaminę A, czyli beta-karoten. Związek ten ma właściwości antyoksydacyjne, korzystnie wpływa na kondycję naszego systemu immunologicznego oraz funkcjonowanie wzroku.

Spośród innych tłuszczów roślinnych olej rzepakowy jest źródłem steroli roślinnych. Są one ważne dla osób walczących ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, bowiem w naszym organizmie ograniczają one jego wchłanianie.

Zastosowania oleju rzepakowego tłoczonego na zimno

Olej rzepakowy tłoczony na zimno i nierafinowany odda pełnię swojego wyjątkowego smaku, zapachu oraz wartości odżywczych, jeśli zostanie użyty na zimno: w dressingach i sosach, lub jako składnik użyty do wykończenia potraw: zup, sałat, ryb lub mięs. Aby wykorzystać wszystkie jego zalety, oleju tłoczonego na zimno nie powinno podgrzewać się powyżej temperatury 40 stopni C. Olej rzepakowy jest zalecany również w żywieniu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Tłoczony na zimno, a rafinowany – czym się różnią?

Na sklepowych półkach znajdziemy dwa rodzaje oleju rzepakowego: tłoczony na zimno (nierafinowany) oraz rafinowany (czyli oczyszczany).

Olej rzepakowy tłoczony na zimno pozyskiwany jest w niższej temperaturze (ok. 40-50 stopni Celsjusza). Powoduje to, że pozostaje w nim więcej substancji towarzyszących, które mogą mieć zarówno działanie korzystne, jak i niekorzystne dla naszego zdrowia. Jego temperatura dymienia nie przekracza 130 stopni Celsjusza.

Olej rzepakowy rafinowany tłoczy się w wyższej temperaturze, po czym rafinuje, aby maksymalnie oczyścić produkt końcowy z substancji o działaniu niekorzystnym, skracającym jego trwałość. Choć rafinacja sprawia, że wytworzony w ten sposób olej jest nieco uboższy w niektóre składniki (np. witaminę E) od oleju tłoczonego na zimno, to jednocześnie przedłuża jego trwałość, podnosi temperaturę dymienia do 240 stopni Celsjusza, czyniąc go niezastąpionym w każdej profesjonalnej kuchni.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 2

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.