atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Olej rzepakowy

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy to olej pozyskiwany z nasion rzepaku, należącego do rodziny roślin kapustowatych. Olej surowy/tłoczony na zimno nie  jest poddany procesowi oczyszczania. Charakteryzuje go  jasnożółty kolor oraz delikatny zapach i charakterystyczny smak.

Olej rzepakowy, zwany także „oliwą Północy” jest jednym z najczęściej spożywanych tłuszczów roślinnych w naszym kraju. Jednak mimo swojej popularności, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego licznych zalet. Oprócz tego, że nadaje się do smażenia, olej rzepakowy zawiera wiele składników cennych dla organizmu, przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, sterole, witaminy E, A, K, a także beta-karoten.

Olej rzepakowy jako oliwa północy

Olej rzepakowy spośród wszystkich olejów charakteryzuje się jedną z największych zawartości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Uważa się, że w organizmie przyczyniają się one między innymi do zmniejszenia ilości tzw. złego (LDL) i zwiększenia dobrego cholesterolu (HDL).

Olej rzepakowy należy również do olejów najbogatszych w wielonienasycone kwasy omega-3 i wyprzedza pod tym względem oliwę. Według ustaleń dietetyków ważne jest, aby w diecie zachować odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, która optymalnie powinna wynosić około 2:1 (najlepiej w granicach od 4:1 do 1:1). Takie właśnie proporcje tłuszczów wielonienasyconych znajdziemy w oleju rzepakowym.

Ponadto olej rzepakowy charakteryzuje najmniejsza spośród wszystkich olejów i tłuszczów zawartością niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych.

Olej rzepakowy dobry dla zdrowia i urody! 

Olej rzepakowy jest jednym z olejów najbogatszych w prowitaminę A, czyli beta-karoten. Związek ten ma właściwości antyoksydacyjne, korzystnie wpływa na kondycję naszego systemu immunologicznego oraz funkcjonowanie wzroku.

Spośród innych tłuszczów roślinnych olej rzepakowy jest źródłem steroli roślinnych. Są one ważne dla osób walczących ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, bowiem w naszym organizmie ograniczają one jego wchłanianie.

Zastosowania oleju rzepakowego tłoczonego na zimno

Olej rzepakowy tłoczony na zimno i nierafinowany odda pełnię swojego wyjątkowego smaku, zapachu oraz wartości odżywczych, jeśli zostanie użyty na zimno: w dressingach i sosach, lub jako składnik użyty do wykończenia potraw: zup, sałat, ryb lub mięs. Aby wykorzystać wszystkie jego zalety, oleju tłoczonego na zimno nie powinno podgrzewać się powyżej temperatury 40 stopni C. Olej rzepakowy jest zalecany również w żywieniu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno, a rafinowany – czym się różnią?

Na sklepowych półkach znajdziemy dwa rodzaje oleju rzepakowego: tłoczony na zimno (nierafinowany) oraz rafinowany (czyli oczyszczany).

Olej rzepakowy tłoczony na zimno pozyskiwany jest w niższej temperaturze (ok. 40-50 stopni Celsjusza). Powoduje to, że pozostaje w nim więcej substancji towarzyszących, które mogą mieć zarówno działanie korzystne, jak i niekorzystne dla naszego zdrowia. Jego temperatura dymienia nie przekracza 130 stopni Celsjusza.

Olej rzepakowy rafinowany tłoczy się w wyższej temperaturze, po czym rafinuje, aby maksymalnie oczyścić produkt końcowy z substancji o działaniu niekorzystnym, skracającym jego trwałość. Choć rafinacja sprawia, że wytworzony w ten sposób olej jest nieco uboższy w niektóre składniki (np. witaminę E) od oleju tłoczonego na zimno, to jednocześnie przedłuża jego trwałość, podnosi temperaturę dymienia do 240 stopni Celsjusza, czyniąc go niezastąpionym w każdej profesjonalnej kuchni.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń