atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Strona główna > Olej z rozmarynem, czy z bazylią? Oto dlaczego warto infuzować oleje ziołami

Olej z rozmarynem, czy z bazylią? Oto dlaczego warto infuzować oleje ziołami

Infuzowanie oleju ziołami

Wykorzystywanie ziół występujących w przyrodzie jest znane od pokoleń. Dzięki swojemu specyficznemu aromatowi i smakowi oraz korzystnemu działaniu leczniczemu, stały się one niezbędnikiem każdej kuchni. Jedną z metod zastosowania ziół w gastronomii jest infuzowanie olejów.

Czym jest infuzowanie?

To proces, który ma na celu nadanie nowych smaków i aromatów danej potrawie lub produktowi. Ze względu na swoje właściwości oleje w połączeniu z ziołami są idealnym składnikiem nadającym się do tego zabiegu. Dzięki odpowiedniej konsystencji oleju, zioła z łatwością rozpuszczają się w nim oddając swój aromat i tworząc idealny dodatek do dań.

Metody infuzowania ziół

Istnieją dwie metody infuzowania ziołami – na ciepło oraz na zimno.

Ta pierwsza stosowana jest głównie dla suszony ziół. Świetnym przykładem jest rozmaryn, który dzięki swojemu intensywnemu aromatowi idealnie nadaje się jako składnik oleju do polania pieczonych ziemniaków lub jako dodatek do ulubionego sosu. Jest to technika polegająca jedynie na zalaniu suszonych ziół olejem i czekaniu aż oddadzą aromat.

Druga metoda jest używana przy stosowaniu świeżych ziół takich jak bazylia, czy pietruszka. To metoda, która wymaga więcej wysiłku, ale daje szybszy efekt – już po kilku godzinach dostajemy smakowy olej.

Przygotowanie

Najlepiej rozpocząć od wysterylizowania całkowicie suchego słoika. Następnie trzeba umieścić w nim zioła i obficie polać je olejem. Zamknięty słoik umieszczamy w głębokiej, dużej misce napełnionej około w 1/4 wodą. Przygotowaną mieszankę dusimy przez około 4 do 6 godzin. Po wyjęciu słoika z miski, warto oznaczyć go etykietą na której znajdzie się data oraz wykorzystane składniki. Przygotowany olej nadaje się nie tylko jako baza do sosów na sałatkę, ale również do polania makaronu. Świetnie sprawdzi się także jako przystawka podawana ze świeżym pieczywem. Olej infuzowany należy przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu miesiąca.

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się