Olej z rozmarynem, czy z bazylią? Oto dlaczego warto infuzować oleje ziołami

Porcja wiedzy   28.12.2017

Infuzowanie oleju ziołami

Wykorzystywanie ziół występujących w przyrodzie jest znane od pokoleń. Dzięki swojemu specyficznemu aromatowi i smakowi oraz korzystnemu działaniu leczniczemu, stały się one niezbędnikiem każdej kuchni. Jedną z metod zastosowania ziół w gastronomii jest infuzowanie olejów.

Czym jest infuzowanie?

To proces, który ma na celu nadanie nowych smaków i aromatów danej potrawie lub produktowi. Ze względu na swoje właściwości oleje w połączeniu z ziołami są idealnym składnikiem nadającym się do tego zabiegu. Dzięki odpowiedniej konsystencji oleju, zioła z łatwością rozpuszczają się w nim oddając swój aromat i tworząc idealny dodatek do dań.

Metody infuzowania ziół

Istnieją dwie metody infuzowania ziołami – na ciepło oraz na zimno.

Ta pierwsza stosowana jest głównie dla suszony ziół. Świetnym przykładem jest rozmaryn, który dzięki swojemu intensywnemu aromatowi idealnie nadaje się jako składnik oleju do polania pieczonych ziemniaków lub jako dodatek do ulubionego sosu. Jest to technika polegająca jedynie na zalaniu suszonych ziół olejem i czekaniu aż oddadzą aromat.

Druga metoda jest używana przy stosowaniu świeżych ziół takich jak bazylia, czy pietruszka. To metoda, która wymaga więcej wysiłku, ale daje szybszy efekt – już po kilku godzinach dostajemy smakowy olej.

Przygotowanie

Najlepiej rozpocząć od wysterylizowania całkowicie suchego słoika. Następnie trzeba umieścić w nim zioła i obficie polać je olejem. Zamknięty słoik umieszczamy w głębokiej, dużej misce napełnionej około w 1/4 wodą. Przygotowaną mieszankę dusimy przez około 4 do 6 godzin. Po wyjęciu słoika z miski, warto oznaczyć go etykietą na której znajdzie się data oraz wykorzystane składniki. Przygotowany olej nadaje się nie tylko jako baza do sosów na sałatkę, ale również do polania makaronu. Świetnie sprawdzi się także jako przystawka podawana ze świeżym pieczywem. Olej infuzowany należy przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu miesiąca.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 71 = 80

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.