Pączki czy naleśniki? Jak obchodzi się tłusty czwartek na świecie?

Znad patelni   1.02.2018

Gdzie tłusty czwartek wypada we wtorek? Gdzie zamiast pączków je się naleśniki lub ptysie? Sprawdźcie, jak w Europie świętuje się ostatnie dni karnawału.

Tradycja karnawałowego ucztowania przed rozpoczęciem postu wywodzi się jeszcze ze Średniowiecza. W wielu krajach szczególnie hucznie obchodzi się ostatni tydzień karnawału. W Polsce ostatki, określane regionalnie także śledzikiem, zapustami lub podkoziołkiem, zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed rozpoczynającą Wielki Post Środą Popielcową.

W tłusty czwartek bez wyrzutów sumienia zajadamy się pączkami i faworkami. Co ciekawe, pączki, dzisiaj słodkie przysmaki, kiedyś podawane były na słono, wypełnione mięsem i słoniną. Tradycyjnie suto zapijano je wódką.

We Francji obchodzi się „tłusty wtorek”.  Francuzi w hurtowych ilościach pochłaniają gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z sosem pomarańczowym.  Brytyjczycy również świętują we wtorek i również jedzą naleśniki, w swojej ulubionej wersji grubych pancake’ów. Gdzieniegdzie w pancake’ach ukrywane są drobne przedmioty-wróżby, np. naleśnik z monetą jest zapowiedzią bogactwa. „Pancake Tuesday”, obchodzony jest też w Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Schmotziger Donnerstag w Niemczech obchodzone jest hucznie. Tradycyjnym przysmakiem, jak w Polsce, są pączki z różnymi nadzieniami. Podczas uroczystych defilad może zdarzyć się, że wchodząc do piekarni zobaczycie piekarza przebranego za diabła.

W krajach prawosławnych ucztuje się cały ostatni tydzień karnawału. Obchodzi się Maslenicę, podczas której spożywa się nabiał po raz ostatni przed postem. Królują sery, masło i śmietana. W Rumunii tradycyjnie je się lokalne, podobne do polskich, pączki “gogosi” i “papanasi” – serowe pączki w kształcie oponek, przełożone dżemem i śmietaną, uwieńczone kuleczką z ciasta wyciętego z oponki.

Na Islandii świętuje się Sprengidagur. W tym dniu należy się objeść do granic możliwości. Tradycyjnie na kolację je się jagnięcinę oraz zupę fasolowo-warzywną Saltkjöt og baunir. W Finalndii na laskiainen również je się zupę z zielonym groszkiem, ale jest też coś słodkiego – bułeczki laskiaispulla wypełnione masą migdałową, dżemem lub bitą śmietaną. W Szwecji i Norwegii również je się słodkie bułeczki przypominające nasze ptysie – semla.

Obchody ostatniego tygodnia karnawału to oprócz jedzenia tańce, parady, bale maskowe, ogniska i zjeżdżanie na sankach. Gdzieniegdzie można się jednak doszukać osobliwych tradycji. W niektórych regionach Hiszpanii organizuje się symboliczny pogrzeb dla sardynki, a we Włoszech – wielkie bitwy na pomarańcze.

Niezależnie od regionu świata, przy pożegnaniu karnawału obowiązuje jedna niezmienna zasada – jeść i bawić się do utraty sił! Dajcie znać w komentarzu, jak Wy obchodzicie ten wyjątkowy czas rozpusty?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

37 + = 45

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.