atom/ico/search
MENU 37D02AA3-0720-4E75-AED1-51AEE680D3D0 Created with sketchtool.
ZAMKNIJ 375D118D-84FF-48D0-BD30-194B2F6BE727 Created with sketchtool.
Portal gastronomiczny > Pączki czy naleśniki? Jak obchodzi się tłusty czwartek na świecie?

Pączki czy naleśniki? Jak obchodzi się tłusty czwartek na świecie?

Gdzie tłusty czwartek wypada we wtorek? Gdzie zamiast pączków je się naleśniki lub ptysie? Sprawdźcie, jak w Europie świętuje się ostatnie dni karnawału.

Tradycja ucztowania w karnawale przed rozpoczęciem postu wywodzi się jeszcze ze Średniowiecza. W wielu krajach szczególnie hucznie obchodzi się ostatni tydzień karnawału. W Polsce ostatki, określane regionalnie także śledzikiem, zapustami lub podkoziołkiem, zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed rozpoczynającą Wielki Post Środą Popielcową.

W tłusty czwartek bez wyrzutów sumienia zajadamy się pączkami i faworkami. Co ciekawe, pączki, dzisiaj słodkie przysmaki, kiedyś podawane były na słono, wypełnione mięsem i słoniną. Tradycyjnie suto zapijano je wódką.

We Francji obchodzi się „tłusty wtorek”.  Francuzi w hurtowych ilościach pochłaniają gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z sosem pomarańczowym. Brytyjczycy świętują we wtorek jedząc naleśniki, w swojej ulubionej wersji grubych pancake’ów. Gdzieniegdzie w pancake’ach ukrywane są drobne przedmioty-wróżby, np. naleśnik z monetą jest zapowiedzią bogactwa. „Pancake Tuesday”, obchodzony jest też w Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Schmotziger Donnerstag w Niemczech obchodzone jest hucznie. Tradycyjnym przysmakiem, jak w Polsce, są pączki z różnymi nadzieniami. Podczas uroczystych defilad może zdarzyć się, że wchodząc do piekarni zobaczycie piekarza przebranego za diabła.

W krajach prawosławnych ucztuje się cały ostatni tydzień karnawału. Obchodzi się Maslenicę, podczas której spożywa się nabiał po raz ostatni przed postem. Królują sery, masło i śmietana. W Rumunii spożywają “gogosi” i “papanasi”, czyli serowe pączki w kształcie oponek, przełożone dżemem i śmietaną, uwieńczone kuleczką z ciasta wyciętego z oponki.

Na Islandii świętuje się Sprengidagur. W tym dniu należy się objeść do granic możliwości. Tradycyjnie na kolację je się jagnięcinę oraz zupę fasolowo-warzywną Saltkjöt og baunir. W Finalndii na laskiainen je się zupę z zielonym groszkiem, ale jest też coś słodkiego – bułeczki laskiaispulla wypełnione masą migdałową, dżemem lub bitą śmietaną. W Szwecji i Norwegii również je się słodkie bułeczki przypominające nasze ptysie zwane „semla”.

Obchody ostatniego tygodnia karnawału to oprócz jedzenia tańce, parady, bale maskowe, ogniska i zjeżdżanie na sankach. Gdzieniegdzie można się jednak doszukać osobliwych tradycji. W niektórych regionach Hiszpanii organizuje się symboliczny pogrzeb dla sardynki, a we Włoszech – wielkie bitwy na pomarańcze.

Niezależnie od regionu świata, przy pożegnaniu karnawału obowiązuje jedna niezmienna zasada – jeść i bawić się do utraty sił! Dajcie znać w komentarzu, jak Wy obchodzicie ten wyjątkowy czas rozpusty?

Wyszukaj

Facebook

Newsletter

Nie masz konta? Zarejestruj się
Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i sprawdź najnowszą ofertę!

Kontakty dla kucharzy:

Telesales HoReCa 22 463 96 44

Region Północny:
Tomasz Gołębiowski 602 796 729

Region Centralny:
Mirosław Balcerzak 606 802 966

Region Południowy:
Natalia Domurat 692 459 048

Kontakty dla cukierników:

Telesales cukiernictwo 699 821 714

Zwiń