Pączki na świecie. Jak smażą w innych krajach?

Usmaż to   30.01.2019

Cały świat kocha pączki! I trudno się dziwić, bo ten przysmak po prostu uwodzi smakiem. Sprawdźcie, jak wyglądają bliżsi i dalsi krewni naszych tradycyjnych pączków!

Dookoła pączka, czyli pączki ze świata

Specjalnie dla naszych czytelników zebraliśmy aż 17 pączków z całego świata. Większość z nich nie przypomina naszych tradycyjnych polskich pączków. Różnią się nadzieniami, recepturami, smakiem, lecz łączy je jedno – sposób przygotowania, czyli smażenie! A przecież ono jest naszą pasją, dlatego z przyjemnością przedstawiamy Wam tę bogatą różnorodność smażonych przysmaków ze świata. Smacznego!

An (Korea, Chiny, Japonia)

Ten niepozorny, posypany cukrem pączuszek ukrywa w sobie wytrawny smak czerwonej fasoli. Podobnie jak nasz pączek, przygotowany jest z ciasta drożdżowego.

Balushahi (Północne Indie, Pakistan, Nepal)

Balushahi stanowi tradycyjny deser lub przekąskę. Te kremowe pączuszki przygotowuje się z jogurtu i smaży na maśle ghee.

Beignet – pączek (Francja)

Pączek do kwadratu! Ten francuski przysmak robi się z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu. Posypuje się je szczodrze cukrem pudrem.

Bismarck / berliner (Niemcy)

Dość podobne do naszych pączków, z ciasta drożdżowego i smażone na głębokim tłuszczu. Nadziewane dżemem lub marmoladą, obsypane cukrem pudrem.

Bomboloni (Włochy)

Bomboloni to pochodzące z Toskanii pączki wypełnione kremem. Nadziewa się je od góry zamiast z boku i pozostawia warstwę nadzienia u góry.

Churros (Hiszpania, Ameryka Łacińska)

Churros już zdążyły zyskać popularność w różnych częściach świata, ale przede wszystkim kojarzy się je z Hiszpanią i regionami Ameryki Łacińskiej. To smażone na głębokim tłuszczu parzone ciasto obsypuje się cynamonem i cukrem. Często jedzone jako śniadanie lub jako wieczorna przekąska. Zanurza się je w cafe con leche lub gorącej czekoladzie. Możesz dowiedzieć się więcej o churros na naszym portalu.

Jalebi (Południowa Azja, Indie, Bliski Wschód)

Jalebi to delikatne krążki z lepkiego, sfermentowanego ciasta. Z wyglądu bardzo przypomina funnel cake. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Podobnie jak wszystkie specjały tego typu, najlepiej smakują na ciepło.

Koeksisters (Południowa Afryka)

Koeksisters to tradycyjny deser z RPA. To smażone na głębokim tłuszczu zaplatane ciasto jest lepkie i chrupiące na zewnątrz oraz wilgotne i syropowe wewnątrz. Po smażeniu zanurza się je w syropie o smaku cynamonu, imbiru i cytryny.

Loukoumades (Grecja i Cypr)

Te smażone na głębokim tłuszczu “pączuszki” oblewa się miodem i posypuje cynamonem. Podobno w starożytnej Grecji serwowano je olimpijczykom. Na szczęście teraz może posmakować ich każdy.

Munkki (Finlandia)

Munkki odrobinę przypominają amerykańskie donuty, ale są o wiele cięższe. Ich ciasto składa się z masła, jajek, mąki i soli. Najczęściej występują w formie pierścienia albo kółek wypełnionych truskawkowym dżemem. Wariacją na ich temat jest possu – płaska i niemal kwadratowa wersja tego samego specjału.

Oliebollen (Holandia)

Oliebollen to kulki z ciasta drożdżowego smażone na głębokim tłuszczu, nadziewane rodzynkami i kawałkami jabłek. Tradycyjnie Holendrzy raczą się nimi podczas Sylwestra.

Papanaşi (Rumunia)

Ten rumuński pączek przyrządza się ze świeżego twarogu, mąki i cukru. Dla dodatkowego smaku podaje się go ze śmietaną i dżemem wiśniowym lub jagodowym.

Sel Roti (Nepal)

Nepalskie sel rothi jada się zarówno jako śniadanie jak i specjał na wyjątkowe okazje – na przykład podczas świąt religijnych takich jak Dashain czy Tihaar. Ten smakowity przysmak przygotowuje się z mąki ryżowej i smaży na cienkie i chrupiące “obręcze”.

Sfenj (Maroko)

Ich kształt przypomina amerykańskie donuty – poza tym, że nie są idealnie opływowe. Drożdżowe ciasto na sfenji jest lepkie i niesłodzone. Często sprzedaje się je prosto z ulicy. Doskonale smakują zarówno z cukrową posypką jak i bez niej. Jada się je na śniadanie z filiżanką herbaty.

Sufganiyot (Izrael)

Sufganiyot czyli smażone, nadziewane dżemem bułeczki są popularnym przysmakiem w czasie żydowskiego święta Chanuka. Wyjątkowo przypominają nasze polskie pączki.

Tulumba (Turcja)

Tulumba przygotowuje się z dość ciężkiego, jajecznego ciasta, które wyciska się na gorący olej. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Są popularne także w innych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Youtiao (Chiny)

Youtiao, choć przypominają churros, znacznie się od nich różnią. Wykonywane z lekko słonego ciasta i smażone na głębokim tłuszczu, macza się je w kleiku ryżowym bądź sojowym mleku.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować naszych czytelników do poszukiwania nowych smaków na Tłusty Czwartek i nie tylko! Pamiętajcie, że przysmaki z całego świata możecie z powodzeniem wysmażyć na polskiej fryturze.

Źródło:

https://www.thedailymeal.com/travel/17-kinds-doughnuts-around-world-slideshow/slide-13

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.