Pączki z szarpaną jagnięciną. Przepis Macieja Pisarka

Składniki | 12 sztuk

Biga:
200 g mąki extra do wypieków drożdżowych
150 g wody
2 g drożdży

Ciasto na pączki:
350 g biga
400 g mąki extra do wypieków drożdżowych
100 ml mleka
4 żółtka
10 g drobnego cukru
10 g świeżych drożdży
100 g margaryny Maestra cukiernicza MB
½ łyżki soli
łyżka spirytusu

1l frytura Maestro Sol

Szarpana jagnięcina:
500 g łopatki jagnięcej
100 g cebuli
100 g papryki czerwonej
400 g pulpy pomidorowej
10 g sól
5 g pieprz
5 g kumin
5 g gałka muszkatołowa
5 g papryka ostra
5 g cynamon
ząbek czosnku

Przygotowanie Bigi:
Drożdże rozpuścić w zimnej wodzie i wymieszać z mąką w misce. Lekko wyrobić, uformować kulę, przykryć i pozostawić na 8 godzin w temp. pokojowej.

Przygotowanie pączków:
Mąkę przesiać do dzieży robota kuchennego z nakładką do ciast drożdżowych lub do miski. Bigę odgazować, pokroić na małe kawałki i dorzucić do mąki. Drożdże rozpuścić w mleku i dodać do mąki, razem z cukrem, solą i żółtkami. W przypadku braku robota kuchennego , zarobić ciasto w misce z pomocą łyżki drewnianej, następnie przełożyć na stolnicę i wyrabiać ok. 5 min po czym dodać zimną margarynę Maestra Cukiernicza MB pokrojone w kostkę i spirytus. Wyrabiać ponownie do połączenia się składników i uzyskania jednolitej masy. Pozostawić do wyrośnięcia w misce przez około godzinę następnie ciasto odgazować i podzielić na równe porcje, powinno wyjść 12 sztuk. Uformować kuleczki i pozostawić je do podrośnięcia na desce posypanej mąką. Kiedy pączki podwoją swoją objętość należy je lekko rozpłaszczyć, nałożyć farsz i skleić formując kulkę, po czym pozostawić do ponownego podwojenia objętości. Smażyć w rozgrzanej fryturze Maestro Sol, odsączyć na papierze kuchennym.

Przygotowanie szarpanej jagnięciny:
Łopatkę natrzeć mieszanką przypraw następnie przełożyć na blachę z papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 160 st. C. przez ok 2 godziny.

W tym czasie cebulę pokroić i przesmażyć na oleju Kujawskim z pierwszego tłoczenia, dodać pokrojoną paprykę i dusić przez 15 min. Do warzyw dodać pulpę pomidorową i całość zblenderować. Po upieczeniu łopatki przełożyć ją do garnka z warzywną pulpą i gotować do odparowania wody. Mięso powinno się rozpadać. Za pomocą dwóch widelcy porwać mięso na włókna i schłodzić. Schłodzony farsz podzielić na porcje do pączków.

Autor przepisu:

Maciej PisarekMaciej Pisarek, młody utalentowany kucharz. WiceMistrz Świata w gotowaniu na Mistrzostwach WorldSkills 2019 w Kazaniu. Zdobywca medalu doskonałości i tytułu „Best of Nation” w EuroSkills 2018 w Budapeszcie. Jego celem jest ukończenie Grand Diplome w szkole Le Cordon Bleu w Londynie.

Dowiedz się więcej: facebook.com/Maciej-Pisarek-My-Way

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

22 + = 24

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.