Relacja z konkursu „Kulinarny Talent” 2018

Znad patelni   19.04.2018

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro odbyła się 10. jubileuszowa edycja autorskiego konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent”. Wzięło w nim udział 12 wybranych w eliminacjach uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski. Walczyli oni o prestiżowy tytuł ułatwiający start w karierze zawodowej.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w ciągu 40 minut dania zawierające m.in.:
– comber z jagnięciny brytyjskiej z kością
– minimum trzy przyprawy marki Prymat
– frytki z batatów marki Farm Frites
– minimum 1 produkt marki Bonduelle Food Service (do wyboru spośród następujących: Mieszanka grzybów, Boczniaki mini, Karczochy krojone serca, Groszek cukrowy młody Snow Peas, Pasternak krojony, Salsefia krojona minute)
– napar z wybranej herbaty Herbapol Linia Premium: czarna, Earl Grey, malinowa, miętowa, zielona, zielona z jaśminem
– minimum 1 produkt ZT Kruszwica wybrany spośród: Oleju z Esencją Masła, Kujawskiego tłoczonego na zimno – len, Kujawskiego 3 ziarna, Oliwiera arachidowo-rzepakowego
– Ser Bursztyn

Przygotowane potrawy były oceniane według: techniki, kreatywności, estetyki podania, a także według doboru składników i smaku.

W skład jury weszli: Jerzy Pasikowski, Wiesław Bober, Kurt Scheller oraz Dawid Łagowski, uczestnik polskiej edycji programu „Top Chef”.

W gronie jury degustacyjnego znaleźli się: Grażyna Wolszczak, Hanna Lis, Joanna Racewicz, Agnieszka Hyży, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik, Rafał Maserak i Bartosz Hasulak. Prowadzącym wydarzenie był Krzysztof Ibisz.

Pierwsze miejsce w konkursie „Kulinarny Talent” 2018 zajął Dominik Chełmiński z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego za Pampuchy z combrem jagnięcy marynowany w naparze z herbaty miętowej z kuminem z prażynką ze skóry jagnięcej, purée z pasternaku z wasabi oraz grillowanym kimchi i chrobotkiem.

Na drugim miejscu znalazł się Norbert Szefer z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, który przygotował jagnięcinę z grateną z batatów, purée z salsefii, galaretkę miętową, sos jałowcowy i glazurowaną rzepę.

Trzecia na podium była Iwona Rajwa, reprezentująca Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu Zdroju. Przygotowała ona comber jagnięcy z groszkiem cukrowym i frytkami z batatów.

Mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która świetnie potrafi wykorzystać obowiązkowe produkty, zna techniki i tworzy zaskakujące dania. Dzisiejszy zwycięzca był bezkonkurencyjny, co więcej jednogłośnie wybrany przez oba składy jury. Praca była bardzo kreatywna, smaczna i świetnie  przygotowana – podsumował konkurs Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury.

Kurt Scheller, Krzysztof Ibisz, Robert Sowa, Kevin Aiston, Wiesław Bober, Jerzy Pasikowski, Dawid Łagowski

Fot.: Mieszko Piętka/AKPA

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

14 − 7 =

Skomentuj i podziel się swoją opinią!

Na naszej stronie używamy różnych technologii do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie i w internecie. Do tego celu możemy zbierać Twoje IP lub inne dane osobowe, które nam podasz.
Administratorem danych osobowych jest ZT „Kruszwica” S.A. z siedzibą w Kruszwicy, przy ul. Niepodległości 42, NIP: 556-08-00-678. Przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach) jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług Administratora. Dane te są przetwarzane do czasu istnienia uzasadnionego interesu lub do czasu złożenia przez Ciebie sprzeciwu wobec przetwarzania. Dane osobowe będą przekazywane wyłącznie naszym podwykonawcom, tj. dostawcom usług informatycznych. Przysługuje Ci prawo żądania dostępu do treści danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Posiadasz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.